Černý bez léčivé účinky

Léčivé účinky černého bezu jsou známy již od pradávna. Pro účely domácího lékařství se používá květ, kůra, kořen, listy a kulovité plody (bezinky). Květy se sbírají v květnu až červenci za suchého počasí, než začnou opadávat, bobule v srpnu až září, když jsou zralé.

  • Květy černého bezu – léčivé účinky a použití

Květy černého bezu působí potopudně, močopudně a díky obsahu rutinu zvyšují elasticitu vlásečnic a zpevňují jejich stěny. Používají se nejčastěji při nachlazení, rýmě, zvýšené teplotě, zánětech močového měchýře, zánětu průdušek, tuberkulóze a revmatismu. Jsou zároveň součástí různých směsí k přípravě bylinných čajů. Při zánětu mandlí se připravuje kloktadlo z 5 g sušených květů, které se dají do 250 ml studené vody, přivede se k varu, odstaví a nechá vystydnout. Inhalace parami z nálevu z květů pomáhá při vlaklých katarech dýchacích cest a úporném kašli. Zevně se květů černého bezu používá při drobných kožních onemocněních. Dá se použít ve formě masti vyrobené z 10 g sušených květů svařených se dvěmi lžícemi sádla, po té se protlačí přes plátýko a nechá vychladnout. Dále se používají utišující obklady připravené ze 2 lžic květu bezu na 1 litr vroucí vody a nechá se 10 minut spařit.

  • Plody černého bezu (bezinky) – léčivé účinky a použití

Plody působí projímavě, potopudně, močopudně, odstraňují z organismu toxické látky, mají protizánětlivé účinky a jsou doporučovány i při revmatismu. Používají se tedy nejčastěji při neurózách, zánětech žaludku, průjmech, zácpě, poruchách trávení, žloutence, jaterních potížích a při močových kamenech. Při zácpě pomáhá několik lžic kaše zhotovené z čerstvých bobulí nebo se užívá 20 – 30 g šťávy ráno při zácpě a neuralgiích. Naproti tomu sušené bobule jsou velmi dobrým prostředkem proti průjmu. Užívají se buď jen tak nebo se z nich zhotoví kaše a nebo odvar ze 2 lžic sušených bobulí na 1/4 litru vody. Lžíce povidel připravených z plodů černého bezu, užívaná před spaním pomáhá při vleklých zácpách. Konzumování těchto povidel dobře působí při léčbě žaludečních a dvanácterníkových vředů. Šťáva svařená s cukrem působí blahodárně na močové cesty, povzbuzuje činnost ledvin a reguluje průjmy.

  • Listy černého bezu – léčivé účinky a použití

Taktéž listy mají močopudné a potopudné účinky, působí nepatrně žlučopudně a projímavě a zvyšují odolnost proti infekčním onemocněním.

  • Kůra černého bezu – léčivé účinky a použití

Bílá kůra má dobré účinky při revmatismu, hromadění vody v organismu a zlepšuje složení trávicích šťáv. Odvar se připraví ze dvou lžic rozdrobené bílé kůry v 1 litru vody, vyvaří se na polovinu a pije v průběhu dne.

  • Dřeň černého bezu – léčivé účinky a použití

Bílá dřeň obsažená v mladých větvičkách působí močopudně, projímavě, protirevmaticky, používá se při artritidě, dně, revmatismu, vodnatelnosti, zánětu ledvin, ledvinových a žlučových kamenech a má antiepileptické vlastnosti. Užívá se v přiměřených dávkách. Můžeme z ní připravit močopudné víno. Použije se 10 g bílé dřeně a 1 litr bílého vína. Nechá se 2 dny macerovat a užívá 100 ml denně.

  • Kořen černého bezu – léčivé účinky a použití

Kořen černého bezu můžeme taktéž použít k přípravě močopudného odvaru. 10 g kořene černého bezu se 2 minuty povaří ve 400 ml vody a 10 minut nechá louhovat. Nakonec se přidá 3 g výtažku z jalovce. Používá se na vodnatelnost a zánět ledvin jedna lžíce každé dvě hodiny.
Trvalé užívání černého bezu, jakož to i mnohých dalších bylin v těhotenství, není vhodné, ale krátkodobě například při nachlazení, by neměl způsobit žádné komplikace.
Květy a plody černého bezu se používají k zavařování. Můžeme z nich připravit různé šťávy, marmeládu, med, povidla a podobně.

Tagy: sambucus nigra, bezinky léčivé účinky, černý bez v těhotenství, černý bez květ účinky, léčivé byliny černý bez plod, léčivé účinky černého bezu, použití černého bezu