Kopytník evropský

Kopytník evropský, lidově také „lesní špika, omylník“, je vytrvalá rostlina z čeledi podražcovitých. U nás ho nalezneme často v listnatých lesích a křovinách. Často roste ve stínu lískových ořešáků.

Z válcovitého oddenku v zemi vyrůstá asi půl metru vysoká lodyha. Skoro celá je při zemi, jen její konec je ohnutý nahoru. Část, která leží na zemi je porostlá šupinatými listeny. Z konce ohnutého vzhůru vyrůstají dva listy na dlouhých řapících. V dubnu a květnu se v jejich úžlabí objevuje jediný květ. Zvonkovité okvětí má na okraji čtyři zuby. Na zevní straně má hnědozelenou barvu, na straně vnitřní hnědočervěnou. Semeník je ukončen šestidílnou hvězdicovitou bliznou. Uzrává v tobolku s šesti pouzdry, přičemž v každém jsou dvě až tři semena.

Kopytník se nepěstuje, jeho spotřebu stačí pokrýt sběr planě rostoucích rostlin. Jako drogy se používá hlavně oddenku. Ty se vyrývají v srpnu, dobře se omyjí a pozvolna usuší. Nať se u nich buď ponechá nebo se odřízne.

Oddenek obsahuje tak zvaný kopytníkový kafr a ostrý mastný olej. Je v něm obsažen také éterický olej a hořčina. Celá rostlina je silně cítit kafrem a pepřem. Má kořenně hořkou chuť.

Kopytník evropský je oblíben v domácím lékařství, ale užívá se ho hojně i ve zvěrolékařství. Pro domácí užití slouží jako prostředek proti bolesti hlavy. Prášek z oddenku vdechnutý do nosu způsobuje kýchání, proto bývá součástí kýchacích prášků.

Tagy: lesní špika, kopytníkový kafr, omylník