Mák setý

Mák setý je jednoletá bylina, patřící do čeledi makovitých. Nerozšířenější je v Asii a také v Indii. U nás se mák pěstuje už od počátku 19.století a jeho produkce se během let neustále zvyšovala.
Lodyha máku dosahuje až do výšky jednoho metru. Z ní vyrůstají podlouhlé, objímavé listy. Okraje listů jsou nepravidělně zubaté.
Mák setý kvete v červnu a červenci. Květy před rozkvětem jsou ohnuté, po rozkvětu se napřimují. Jsou zbarveny bledě růžově nebo fialově, někdy také bíle až modře. Každý květní plátek má vespod červenou skvrnu. Nadkvětý semeník uzrává v makovici s mnoha drobnými, modročernými semeny.
Celá rostlina je prorostlá mléčnými cévami, nejvíce v makovicích. Nařízneme-li nezralou makovici, vytéká mléčná šťáva, která má hořkou chuť a omamnou vůni. Usušená je známá jako droga opium. Nezralá semena obsahují také značné procento opia, které po uzrání zmizí. Opium obsahuje různé alkaloidy, nejvíce morfin (15%). Dále je to narkotin, kodein, papaverin, thebain a jiné.
Máku se využívá hlavně v potravinářském průmyslu. Zbytků po vytlačení oleje ze semen lze využít ke krmení.
Použití drog získaných z máku (opium, morfin, opiová tinktura a podobně) přísluší jen lékaři. Také vývar připravený z nezralých makovic, který se podává jako prostředek na spaní, náleží jen do rukou odborníka.

Tagy: opium, účinky máku, využití máku, papaver somniferum, makovice, morfin