Pěstování máku

Mák je jednoletá rostlina. Jeho pěstování u nás má již dlouholetou tradici. Mák setý potřebuje pro pěstování kvalitní, středně těžkou, hlinitou až hlinitopísčitou půdu, dobře zásobenou humusem a živinami. Pro dobrý růst potřebuje dostatek světla a vhodné povětrnostní podmínky. Na vláhu je mák náročný od vzejítí rostlin až do rozkvětu. Postupně se jeho nároky snižují.
Semena sejeme brzy z jara, koncem března nebo začátkem dubna velmi mělce do řádků vzdálených asi 30 – 50 cm. Po vzejití je důležité rostlinky máku včas vyjednotit. Při vytvoření dvou až čtyř pravých lístků jednotíme rostliny na vzdálenost 10 – 15 cm a přihrneme k nim půdu. Mák je třeba také dobře plít a okopávat.
Sklizeň provádíme, když makovice ztvrdnou, uschnou a semeno v nich chrastí. Makovice se ještě nechají proschnout, pak se mák oddělí, přebere a uschová v suchu. Úrodu je nutno dobře ochránit před hlodavci a vlhkem.
Rostliny máku setého také často napadají škůdci. Nejčastější je plíseň maková. Listy napadených rostlin se stáčejí k zemi a jsou světle zelené. Mák napadá často také mšice maková.

Tagy: , setí a pěstování máku, mák setý pěstování, sklizeň máku, papaver somniferum, mšice maková, plíseň maková, pěstování máku setého