Bylinky na vysoký krevní tlak

Vysoký krevní tlak, neboli hypertenze, je v dnešní době jedním z nejčastějších kardiovaskulárních onemocnění. Toto onemocnění se dá dnes již zařadit do skupiny civilizačních chorob.
Hodnota tlaku naměřená tonometrem vyjadřuje sílu, kterou působí krev na stěny cév. Udává se v torech – mmHg. Ideální tlak u dospělých osob je 120/80 mmHg. První naměřená hodnota by se měla pohybovat od 100 do 130, druhá od 70 do 90. O vysokém tlaku mluvíme, když překročí hranici 140/90 mmHg.
První číslo označuje systolický tlak, vznikající při srdečním stahu a odráží stav našich tepen. S přibývajícím věkem tato hodnota většinou stoupá.
Druhé číslo vyjadřuje diastolický tlak, který se zaznamenává při uvolnění srdečního svalu.
Na hypertenzi se doporučuje nejíst tučná jídla, nepít alkohol, nekouřit, omezit stres, takže vlastně od základů ozdravit životní styl a důležité také je upravit pitný režim.
Jako podpůrný prostředek při léčbě vysokého krevního tlaku můžeme použít také některé bylinky.
Mezi bylinky, blahodárně působící při léčbě vysokého krevního tlaku patří jmelí bílé a kokoška pastuší tobolka, které regulují jak vysoký, tak i nízký krevní tlak.
Velmi dobře na hypertenzi působí medvědí česnek, který je v domácím léčitelství hojně využíván.
-Hloh obecný je bylina, která se používá pro snížení krevního tlaku a navíc dobře působí jako prevence infarktu, při srdeční slabosti, arytmii a poruchách prokrvování. Čaj z hlohu připravíme přelitím jedné kávové lžičky drogy jedním šálkem vroucí vody. Necháme chvíli stát a po té přecedíme. Užíváme 3× denně.
-Meduňka lékařská má pozitivní účinky při snižování krevního tlaku, zklidňuje, upravuje krevní oběh a tlumí bolesti.
-Ze jmelí si můžeme připravit čaj. Jednu vrchovatou lžičku namočíme na 12 hodin ve 1/4 l vody. Po té studený výluh přecedíme, mírně ohřejeme a po doušcích pijeme. Při vysokém krevním tlaku užíváme tři šálky denně.
Jmelí se sbírá od začátku října do začátku prosince a na jaře v březnu a v dubnu, kdy je léčivé. Nejlepší je z dubu a topolu. Sbírají se listy a větvičky, nikdy ne bílé bobulky, které jsou jedovaté.
-Kokošku pastuší tobolku použijeme také k přípravě čaje. Jednu vrchovatou lžičku přelijeme šálkem vroucí vody, necháme chvíli odstát, přecedíme a po doušcích pijeme obvykle dva šálky denně.
Příčinou zvýšení krevního tlaku může být i nedostatečná činnost ledvin. V tomto případě může pomoci polštářek naplněný sušenou nebo čerstvou plavuní obecnou, který si na noc přiložíme na ledviny.

Tagy: čaje na vysoký krevní tlak, čaj z hlohu, čaj z kokošky pastuší tobolky, čaj ze jmelí