Puškvorec obecný

Puškvorec obecný, lidově nazývaný „kořen prsní, kořen nejedlíkový, kořen prustvercový“, je vytrvalá bylina, patřící do čeledi puškvorcovitých. Domovem je puškvorec v horských močálech v Indii a Asii. Odtud se rozšířil téměř po celé Evropě a do Severní Ameriky. U nás ho můžeme najít v bažinách, při březích rybníků, potoků a řek.
Puškvorec obecný má v zemi vodorovný, dužnatý, válcovitý oddenek. Je rozdělen na články, na jejichž rozhraní jsou nahnědlé pochvy a vláknité kořínky. Oddenek má zelenavou, červenavou nebo hnědavou barvu. Na řezu je bělavý. Z něj vyrůstají ostrohranné listy, široké asi 2 cm a dlouhé až 1 m. Z oddenku roste také stvol do výšky asi 1 m, který je ukončen květní palicí, silnou jako prst a dlouhou asi 10 cm. Nad palicí vyrůstá ještě jeden listen.
Puškvorec obecný kvete v červnu a červenci drobnými zelenavými kvítky. Nadkvětý semeník uzrává v suchou, černavou bobuli.
Používaná část puškvorce je oddenek. Ten se nejčastěji sklízí v březnu a dubnu nebo v říjnu a listopadu. Nejcennější je však v červenci a srpnu. Vyrýpnuté oddenky se zbaví zbytků listů, kořenových vláken a omyjí. Sušit se musí rychle přirozeným teplem.
Puškvorec obecný obsahuje aromatický olej, chutnající hořce a ostře. Nejvíce ho právě obsahuje v parném létě.
Oddenků se používá při poruchách zažívacího ústrojí, nechutenství, nadýmání, plynatosti a při menstruačních potížích. Zevně se užívá na nehojící se vředy, při revmatismu a k přípravě posilujících koupelí.

Tagy: kořen prsní, užití puškvorce, sběr puškvorce