Pivoňka lékařská

Pivoňka lékařská, lidově nazývaná také „pivoňka růže“, je vytrvalá bylina patřící do čeledi pivoňkovitých. U nás se v zahradách pěstuje jako okrasná květina. V jižní a jihovýchodní Evropě, hlavně v Řecku roste pivoňka planě.
Z mohutného hlízovitého kořenu vyrůstá přímá lodyha do výšky asi půl metru. Na ní jsou dvakrát až třikrát rozeklané velké listy s dlouhými řapíky. Pivoňka kvete v květnu a červnu dvojímy květy (plané a plné). Mají červenou nebo růžovou barvu. Samozřejmě existuje také spousta jiných vyšlechtěných druhů s květy různých barev. Semeníky uzrávají v měchýřky naplněné semeny.
Jako léčivé rostliny se využívá jen purpurové odrůdy, z nichž se získává kořen, květ a semeno. V kořeni najdeme tříslovinové látky, sliz, cukr, hořčinu a další látky. V květních lístcích je, kromě slizu a třísloviny, obsaženo hlavně červené barvivo. V semenech je mastný olej, tříslovina a sliz.
V lidovém lékařství se užívá odvar ze semene při menstruačních potížích, odvar z květů při močových kamenech a prášek ze sušeného kořene při dně.

Tagy: pivoňka růže