Rady proti slimákům

Každoročně podstupujeme na našich zahradách boj proti nezvaným návštěvníkům, kteří dokážou udělat pěknou spoušť. Je řeč o slimácích, neboli plzácích španělských. Proto je třeba se včas zaměřit na ochranu rostlin a při tom myslet na to, abychom neuškodily přírodě a živočichům.
Je známo, že slimáci milují vlhkost, proto je dobré zalévat v době od rána do časných odpoledních hodin, aby zahrada stihla vyschnout. Nenecháváme vysoký porost, ležet neposečenou trávu, různé věci na zahradě, pod kterými se drží vlhkost a kde by se mohli slimáci schovat.
Nejoblíbenější rostliny slimáků jsou například salát, kedlubny, afrikány, ale dokáží ve velkém likvidovat i další druhy zeleniny a okrasných květin na našich záhonech.
Existují však rostliny, které slimákům nevoní, nemají je rádi a vyhýbyjí se jim. Proto je dobré je pěstovat v okolí záhonů. Je třeba vyzkoušet, které bylinky jsou pro naší zahradu účinné. Mezi ně patří například brutnák, celer, česnek, fenykl, hořčice, kerblík, kontryhel, levandule, libeček, lichořeřišnice, lobelka, majoránka, máta, měsíček, oregano, pažitka, pelyněk, rozmarýn, šalvěj, tymián, yzop a podobně.
Samozřejmě nejjednodušší je vypravit se na slimáky za ranní rosy, navečer nebo podešti, posbírat je, vhodit do nádoby a zalít horkou vodou. Dobrou službu udělají i nastražené pasti například pivo v hlubokém kelímku zakopaném po okraj nebo v plastové láhvi s vystřiženými okénky po stranách. Záhony můžeme zkusit také ochránit suchým pásem třeba z pilin. Nejznámější je hubení slimáků pomocí soli. Sůl sice působí velmi spolehlivě, ale zároveň ničí dobré klima v půdě.
V poslední době se hojně užívají modré granulky, obsahující forforečnan železitý, které, jak se uvádí, nejsou škodlivé životnímu prostředí ani živočichům. Netradiční metoda hubení slimáků jsou hlístice, které na slimácích parazitují a tím je ničí.
Bohužel ani jedinný způsob nevede k úplnému zbavení se nepříjemných slimáků, ale alespoň se zredukuje jejich počet.

Tagy: slimáci na zahradě, rostliny proti slimákům, slimáci jak na ně, zdravá zahrada proti slimákům, co nemají rádi slimáci, bylinky proti slimákům, jak na slimáky