Kuklík obecný

Kuklík obecný nebo také kuklík městský, lidově nazývaný „řebíček kravský, hřebíčkové koření, benedyktový kořen“, patří do čeledi růžovitých. Můžeme ho najít po celé Evropě. Také u nás ho najdeme ve vlhkých houštinách, podél cest, na vlhkých loukách, na krajích lesů i jinde.
Kuklík obecný má v zemi krátký oddenek, ze kterého vyrůstá několik lodyh pokrytých chlupy asi do výšky třičtvrtě metru. Kvete žlutě v červenci a srpnu drobnými jednotlivými kvítky. Semeníky uzrávají v nažky tvořící klubko. Po uzrání vymršťují nažky do okolí.
Poptávka po kuklíku je malá, takže se nepěstuje. Domácí spotřeba se snadno pokryje sběrem z rostlin volně rostoucích. Využívaná část rostliny je oddenek.
Sbírá se brzy z jara, v březnu, před tím než vyrazí lodyha. Oddenky ze sušších míst jsou tmavší a hodnotnější. Suší se pozvolna v mírném teple. Potom má tmavohnědou barvu a je lámavý.
Používá se ho jako domácí léčivý prostředek. Dříve sloužil jako náhražka za chininovou kůru. V lidovém lékařství se kuklíku užívá při trávicích poruchách nebo při nechutenství.

Tagy: kuklík městský, benedyktový kořen, hřebíčkové koření, řebíček kravský