Chmel

Chmel je rostlina známá hlavně jako surovina pro výrobu piva. Mladé chmelové výhonky „pazoušky“ se však používali v Římě již za dob Plinia k výrobě salátu ochuceného solí, pepřem, olejem a octem. Vzrostlejší se vaří jako chřest. Takto upravený povzbuzuje chuť k jídlu uklidňuje nervy a působí mírně močopudně.
U nás se chmel pěstuje asi od 11 století. Nejvíce je ho v chmelařských oblastech jako Lounsko, Žatecko, Rakovnicko, ale i jinde. Je to dvoudommá rostlina, rostoucí také planě. Pěstují se pouze samičí rostliny, které vytvářejí šištice, jež nesmí být opylovány. Tyto šištice se používaly dříve jako sklidňující léčivo, dávaly se do polévek a nápojů.
Chmel obsahuje látky, které podporují alkoholové kvašení piva, ale brzdí nežádoucí rozvoj mikrobů. Dodávají pivu také jeho typickou nahořklou chuť, pěnivost a průzračnost. Povzbuzují chuť k jídlu, působí močopudně a vyvolávají spánek.
Chmel se používá jako konzervační přípravek, lék i koření. V kuchyni ho můžeme dát do salátu, polévek, omelet a podobně.

Tagy: použití chmele, humulus, léčivé účinky chmele