Náprstník červený

Náprstník červený je dvouletá bylina, patřící do čeledi jitrocelovitých. Nejvíce ho můžeme najít v západní a střední Evropě. U nás roste planě hlavně na Šumavě a v Rudohoří na pastvinách, v lesích, podél cest a podobně. Má rád suchou, kamenitou nebo písčitou půdu. Také se u nás pěstuje v zahradách jako ozdobná květina.
Prvním rokem vyhání z oddenku jen přízemní růžici listů. Druhým rokem vyrůstá jednoduchá lodyha asi do výšky jednoho metru. Je porostlá hustými, krátkými chlupy a má narůžovělou barvu. Na lodyze jsou velké, oválně podlouhlé, zašpičatělé, řapíkaté listy. Okraj mají pilovitý. Spodní listy jsou stejné, ale bez řapíku a přisedají na lodyhu.
Náprstník kvete od června do října květy sestavenými do dlouhého hroznu, otočené k jedné straně. Koruna je zvonkovitá s pyskatými laloky, uvnitř chlupatá. Barvu má červenou nebo růžovou s tmavými skvrnami. Semeník uzrává v tobolku naplněnou hranatými semeny.
U nás můžeme také najít jiné druhy náprstníku, například náprstník žlutý a náprstník hlínožlutý.
Náprstník je jedovatá rostlina. Jeho listy obsahují jedovaté glykosidy, digitalin, digitoxin, digitonin a další.
Vnitřně se náprstník používá v lidovém lékařství při srdečních chorobách, zevně při revmatických bolestech. Používaná část rostliny jsou listy.

Tagy: náprstník žlutý, digitalis purpurea, léčivé účinky náprstníku, digitonin, digitoxin, digitalin, náprstník hlínožlutý