Kapary

Kapary jsou poupata keře kapara trnitá, rostoucího v okolí Středozemního moře na suchých stráních. Keř má v červenci a srpnu bělavé a růžové květy, pokud však mají být kapary chutné, nesmí k rozkvětu dojít. Sklízejí se totiž olivově zelená, úplně uzavřená poupata. Čím jsou menší a mladší, tím jsou kvalitnější a chutnější. Staré poznáme podle toho, že jsou měkké a hnědočervené. Kapary mají nahořklou chuť. Nakládájí se do soli nebo do směsi octa a soli.
Pěstují se hlavně v Itálii, jižní Francii, Španělsku a Alžírsku. Na Kavkaze, na Krymu a ve střední Asii roste jiný druh, nazývaný gruzínsky džondžoli, ale využití je stejné jako u pravých kaparů.
Někdy se používá jako náhražka poupata janovce zeleného (žlutě kvetoucí keř), lichořeřišnice (okrasná pnoucí letnička kvetoucí žlutě, oranžově nebo čereveně), blatouchu a orseje, které rostou i u nás. Tyto náhražky však postrádají pravou aromatickou chuť kaparů.
Používají se jako pikantní koření u omáček, masových jídel a lahůdek. V ančovičkách a stočených sardelových filetách v oleji, tvoří zelenavý střed očka. Jsou součástí salátů, majonéz, přidávají se do čočky, do omáček ke zvěřině a slouží také jako obloha na chlebíčky.

Tagy: lichořeřišnice, orsej, blatouch, janovec zelený, kapara trnitá