Kustovnice čínská (Goji) - účinky

Kustovnice čínská (Goji) je keř původem z jihovýchodní Asie. Plodem kustnovnice čínské je drobná bobule, která obsahuje mnoho vitaminů a jiných látek prospěšných pro náš organismus. Plody dozrávají od srpna do října, kdy se sbírají a po té suší. Vzhledem trochu připomínají šípek.

V Čínské medicíně je kustovnice čínská považována za nenahraditelnou součást stravy. Má přímo blahodárné účinky na naše zdraví. Z léčivých látek, které kustovnice čínská obsahuje jsou to především vzácné aminokyseliny, stopové prvky ( např. železo, měď, zinek, vápník, hořčík, selen, fosfor), polysacharidy, betakaroten, vitamíny (C, B1, B2, B6, E) a další minerální látky. Obsah vitamínu C je asi 500× vyšší než v pomerančích! Tyto látky jsou obsaženy ve všech částech rostliny (plody, listy, kůra, kořeny). Obsažené léčivé látky podporují mnoho zdravých procesů v našem organismu. Odborníci tvrdí, že pro dosažení optimálních účinků stačí denní dávka asi 30 gramů sušené kustovnice čínské.
Kustovnice čínská je především silný antioxidat. Podle čínské medicíny dokáže prodloužit život a zabraňuje předčasnému stárnutí. Její pravidelná konzumace posiluje imunitu a obranyschopnost našeho organismu.
Další blahodárné účinky:
-snižuje krevní tlak a hladinu cholesterolu v krvi
-posiluje srdeční činnost
-napomáhá udržet normální hladinu cukru a tuku v krvi
-podporuje tvorbu krvinek a zlepšuje krevní obraz
-snižuje riziko vzniku rakoviny a napomáhá při její léčbě
-posiluje činnost jater a ledvin
-upravuje činnost žaludku a střev
-blahodárně působí na zrak, zlepšují vidění v šeru a zklidňuje podrážděné oči
-zlepšuje paměť
-pomáhá ulevit při bolesti hlavy, bolestech v zádech a v nohou
-dobře působí na kožní problémy (může omezit lupénku)
-mírní i různé alergické projevy
-pomáhá při chronickám kašli
-posiluje kosti, svaly, šlachy i nehty
-pomáhá na neplodnost
-má dobrý vliv na úpravu menstruačního cyklu a v době menopausy
-může pomoci během těhotenství při ranních nevolnostech
-napomáhá při hubnutí
-používá se také po nadměrné konzumaci alkoholu
-zlepšuje náladu a kvalitu spánku
Při užívání kustovnice čínské, v její dlouhé hostorii, nejsou známy výrazné nežádoucí účinky. Bylo popsáno jen několik málo případů alergických reakcí (kopřivka). Někde se také doporučuje opatrnost při užívání kustovnice v těhotensrví a lidem s průjmovým onemocněním.

Tagy: kustovnice čínská (goji) hubnutí, kustovnice čínská (goji) nežádoucí účinky, kustovnice čínská (goji) denní dávka, kustovnice čínská (goji) léčivé účinky