Pampeliška obecná

Pampeliška obecná, botanickým názvem smetanka lékařská, lidově zvaná „mlíčí“, je u nás všude rozšířený, žlutě kvetoucí plevel. Je to rostlina vytrvalá, patřící do čeledi hvězdnicovitých.
Ze silného kořene v zemi vyrůstá růžice přízemních listů. Smetanka kvete v dubnu a květnu sytě žlutými květy. Podkvětý semeník uzrává v nažku s paprskovitě uspořádanými kališními chloupky. Někdy se květy rozvíjí až na podzim. Rozmnožuje se velmi rychle padákovitými semeny, které vítr může zanést i velmi daleko.
Celá rostlina má uvnitř bílou, mléčnou šťávu. Obsahuje tříslovinu, cukr, taraxin a další látky. Všechny části rostlin chutnají hořce a stahují v ústech. Používané části pampelišky jsou listy, květy i kořen.
Kořen má močopudné a žlučopudné účinky, podporuje trávení a obsahuje druh sacharidu, který dobře snášejí nemocní cukrovkou. Sbírá se v době před květem (v únoru a březnu), vaří se a používá jen v malých dávkách.
Listy (čerstvé a mladé), sbíráme na jaře nejlépe do května. Podporují látkovou výměnu a snižují krevní tlak. V malém množství se lístky mohou přidat do polévek a omáček. Ve Francii je oblíben salát z mladých lístků pampelišky ochucený octem, olejem, solí a pepřem.
Ze žlutých kvítků se připravuje pampeliškový med a sirup.

Tagy: pampeliška lékařská, léčivé účinky pampelišky, sirup z pampelišek, taraxacum officinale, med z pampelišek, mlíčí, smetánka lékařská, použití pampelišek