Topol černý

Topol černý je strom dosahující výšky 25 metrů i více, patřící do čeledi vrbovitých. Pochází z jižní Evropy, kde tvoří celé porosty. U nás ho můžeme najít na březích řek, potoků a bažin. Sází se však také jako dekorativní strom, například v parcích a podél cest.
Topol černý má štíhlou korunu. Jeho kůra je bělošedá z drobnými i většími puklinami. Listy jsou zahrocené, s pilovitými okraji a mají tvar kosočtverce nebo trojúhelníku.
V zimě se objevují na mladých výhoncích pupeny, které se později rozvíjí v dvoudomé květy. Prašníkové i pestíkové květy tvoří jehnědy. Okvětí pestíkových květů obsahuje semeník, vybíhající ve dvě žluté, dolů sehnuté blizny. Semeník uzrává v kulatou tobolku, v níž jsou uložena semena, obklopená bílou vlnou.
U nás roste ještě topol vlašský, topol balsamový a topol kanadský.
K lékařským účelům se využívají zimní pupeny, které obsahují příjemně vonící etherický olej, balsamickou pryskyřici a další složky. Pupeny jsou na povrchu silně lepkavé, pokryté šupinami. Mají zelenou nebo hnědožlutou barvu.
Topol má dřevo lehké, měkké a málo trvanlivé. Vyrábí se z něj například dřeváky, vařečky a další kuchyňské náčiní.
Pupeny a listy se používají v lidovém lékařství. Připravuje se z nich mast, která se používá na spáleniny a při revmatismu.

Tagy: populus nigra, léčivé účinky topolu, balsamická pryskyřice, využití topolu, topol kanadský, topol balsamový, topol vlašský