Pěstování topolu

Topol kteréhokoliv druhu (černý, balsamový, vlašský, kanadský) si v půdě příliš nevybírá, musíme mu však zajistit dostatek vlhkosti. Je třeba dobře zvážit, jaké mu vybrat místo, protože své kořeny rozkládá velmi daleko, tvoří hojně odnoží a svojí korunou značně stíní. Na některá místa se proto vůbec nehodí, například na okraje polí.
Množí se buď semenem nebo řízkováním. Semeno se vysévá v létě na vlhký záhon. Když rostlinky vzejdou rozsadí se s většími mezerami a později se přesazují na své stálé stanoviště. Nejprve topol roste rychle, později však velmi pozvolna. Starší topoly snadno usychají.
Zimní pupeny sbíráme od února do dubna před rozvinutím, dokud jsou ještě pokryty lepkavými šupinami. Nazývají se také topolová poupata. Suší se zvolna a důkladně.
Topolové listy pro účely domácího lékařství sbíráme v květnu a červnu. Suší se rozložené v tenké vrstvě přirozeným teplem.

Tagy: populus nigra, sběr topolu, topolová poupata, pěstování topolu balsamového, pěstování topolu černého, pěstování topolu kanadského, pěstování topolu vlašského, sběr pupenů topolu