Kontryhel a jeho účinky

Léčivé účinky kontryhelu jsou známy již od středověku. Pro svůj vysoký obsah tříslovinných látek, má stahující účinky. Dále obsahuje silice, hořčiny a glykosidy. Je to jedna z bylin prospěšných hlavně pro ženy.
Blahodárně se uplatňuje při poruchách menstruace a při její nepravidelnosti v přechodu (klimaktériu). Kontryhelový čaj se používá nejen při problémech s pravidelností menstruačního cyklu, ale zmírňuje krvácení a snižuje bolestivost. Dlouhodobější užívání kontryhelového čaje upravuje menstruační cyklus a potlačuje potíže v období klimakteria. V tomto období působí pití čaje také dobře na psychiku, zmírňuje úzkost, nervozitu, pocení a jiné nepříjemé příznaky. Čaj z kontryhelu spolu s hřebíčkem obecným příznivě ovlivňuje periodu v počátcích menstruace v pubertě.
Sedavé koupele dobře působí při různých mykózách a kvasinkových onemocněních. Při bílém výtoku se dělají výplachy pochvy, které pomáhají ničit původce a zmírňují svědení.
Kontryhel působí svíravě, protizánětlivě a odvádí z těla vodu. Je užíván při horečnatých onemocněních, zánětlivých onemocněních v podbřišku, v těhotenství posiluje ochablé svalstvo dělohy a pomáhá při problémech s otěhotněním. V těchto případech se pijí dva až čtyři šálky denně po doušcích, připravené pokud možno z čerstvé byliny. Kontryhelový čaj z čerstvé byliny se připraví z jedné naplněné vrchovaté lžíce, která se spaří 1/4 l vody a nechá se krátce vylouhovat.
Kontryhel má také pozitivní účinky při léčbě cukrovky, při žaludečních problémech, chudokrevnosti a používá se jako krev pročišťující prostředek.
Kontryhel je součástí různých čajových směsí při léčbě myomů a při redukčních dietách.
Zevně je používán na špatně se hojící rány, různá kožní onemocnění a po vytržení zubu. Po vícenásobném vyplachování úst se velmi rychle rána zahojí.
Tato bylinka nemá žádné nežádoucí účinky, takže se může užívat i dlouhodobě.

Tagy: , použití kontryhelu, alchemilla vulgyris, užívání kontryhel, kontryhelový čaj, kontryhel a myomy, kontryhel v těhotenství, kontryhel a menstruace, kontryhel a jeho nežádoucí účinky, léčivé účinky kontryhelu