Celer - výsev a pěstování

Celer je teplomilná rostlina s dlouhou vegetační dobou (180 – 240 dní). Pro pěstování celeru je vhodná lehčí písčitohlinitá půda s dostatečnáým přísunem živin a častou zálivkou. Hnojíme chlévsku mrvou, kompostem a během vegetace i průmyslovými hnojivy. Ve volné půdě pěstujeme celer ze zakoupených sazenic nebo ze sazenic z domácího výsevu. Takové pěstování je však náročnější a daří se jen zkušenějším zahrádkářům.
Výsev celeru provádíme v únoru do truhlíku nebo teplého sleníku. Semena klíčí pomalu. Po vzejití ve stádiu děložních lístků jednotíme na vzdálenost asi 3 cm. Později přesazujeme na vzdálenost 8 cm. Sazenice celeru jsou choulostivé na chlad, proto častěji větráme a otužujeme je až začátkem klvětna. V druhé polovině května vysazujeme do dobře vyhnojené půdy na záhon do sponu 30×30 cm. Sazenicím zkrátíme kořínky a listy a vysazujemem mělce, pouze tak hluboko, jako byly v pařeništi. Vysazené rostliny pravidelně zaléváme a během vegetace také okopáváme a přihnojujeme. Někdo radí odhrnovat zeminu, není to však zapotřebí. Význam by to mělo jen v případě hluboko zasazené (utopené) rostliny.
Celer sklízíme před příchodem prvních podzimních mrazíků. Bulvy vyrýváme, ukroutíme nať kromě srdíčka, vytřepeme zeminu a kořeny mírně pokrátíme. Můžeme uskladňovat ve sklepě ve vlhkém písku, jelikož bulvy snadno vysychají. Zbylou celerovou nať usušíme.
Celer je jednou z nejpoužívanějších druhů zeleniny při přípravě nejrůznějších jídel (zeleninové i masové polévky, omáčky, saláty apod.)

Tagy: celerová nať, jak pěstovat celer, výsev celeru, celer listový, celer řapíkatý, celer hlíznatý, apium graveolens