Majoránka pěstování

Majoránka zahradní je v našich podmínkách jednoletá bylinka. Ve své domovině (ve Středomoří) roste však planě jako trvalka. Nejlépe se jí daří v teplé, dobře vyhnojené zahradní půdě na slunném místě, které je chráněno před větrem. Má ráda přiměřenou zálivku, ne přemokření. Majoránku pěstujeme ze semen, nebo z koupených sazeniček.
Semeno se může před setím smísit s pískem, protože je velmi jemné. Výsev majoránky provádíme koncem dubna do pařeniště. Vyséváme jen mělce a opatrně zasypeme zeminou. Půdu udržujeme dostatečně vlhkou. Když rostlinky povyrostou, přesazujeme je na záhon do sponu s mezerami 15 cm. Sazeničky, ať už předpěstované nebo koupené, nevysazujeme na záhon před půlkou května, protože majoránka je choulostivá na jarní mrazíky. Dáváme obyčejně 4 rostlinky do jednoho trsu. Během růstu musíme pečlivě plít a okopávat.
Majoránku sklízíme, jakmile se objeví první květy tak, že odřežeme natě asi 5 cm nad zemí. V této době má největší listovou plochu a nejvíce silic. Po té začnou stonky majoránky dřevnatět. Celou nať s poupaty a květy sbíráme asi 3× za sezónu od července do srpna. Sklízet můžeme také tak, že každý stonek s poupaty a květy odřezáváme zvlášť nad zdřevnatělou částí. Rostlina se po té více rozroste a zkošatí.
Sklizenou nať můžeme svázat do malých snopečků a sušíme na vzdušném místě nebo rozložíme v tenké vrstvě na teplé stinné místo.
Na podzim můžeme majoránku přesadit do květináče a přenést jí domů na světlé místo. Můžeme tak i přes zimu sklízet čerstvé aromatické koření.
Pěstovat můžeme i majoránku vytrvalou, která je křížencem majoránky a dobromyslu. Vůně a chuť je stejná jako u majoránky zahradní. Má menší nároky na teplo a v našich podmínkách může i přezimovat. Majoránka vytrvalá má také raději slunné stanoviště. Vytváří nízké trsovité porosty, které je dobré druhým rokem rozdělit na několik menších.

Tagy: origanum majorana, vytrvalá majoránka, majoránka zahradní, sázení majoránky, pěstování majoránky ze semen, pěstování majoránky na záhoně, jak se pěstuje majoránka, sklizeň majoránky, majoránka výsev, sušení majoránky