Maliník léčivé účinky

Maliník je nejen keřík s výbornými šťavnatými plody, ale má své uplatnění i v lidovém lékařství. Pro tyto účely se používají plody ale hlavně listy maliníku. Plody uzrávají v srpnu a v září a zpracovávají se za čerstva, jen málokdy se můžeme setkat se sušenými malinami.
Ke sběru listů se hodí jen listy jemné, ne ještě zcela vyvinuté, pokud možno z volně rostoucích keříků, protože mají vyšší obsah účinných látek. Sbírají se v červnu a červenci a suší ve stínu rozprostřeny v tenké vrstvě.
Plody obsahují vitamíny (hlavně A a C), minerály, karotenoidy a sacharidy. V listech jsou zastoupeny vitamíny, minerály, třísloviny, silice, flavonoidy a organické kyseliny.
Maliníkový čaj má močopudné a žlučopudné účinky a dobře působí na náš trávící trakt. Čaj z listů maliníku, se pro jeho stavící účinky, používá také při průjmech, kolikách a žaludečních a střevních katarech. Pro jeho močopudné účinky se hodí při léčbě různých onemocnění močového měchýře nebo jako součást čistících kůr, protože z těla odvádí toxické látky. Od pradávna se tento čaj používal také při nemocech horních cest dýchacích a při nachlazení. Jeho pití je přínosné i pro ženy v období menstruce, zmírňuje v této době křeče a nepříjemné pocity v podbřišku.
Při zánětech v ústní dutině nebo hrtanu se výluh z listů maliníku užívá ve formě kloktadla. Zevně se potíráním postižených míst tímto výluhem léčí různá kožní onemocnění.
Plody maliníku (maliny) mají potopudné účinky, proto se užívají při horečnatých onemocněních například ve formě čerstvé šťávy z malin. Pro svůj obsah vitamínu A jsou maliny dobré na oči.
Maliníkový čaj v těhotenství se doporučuje ženám až před porodem od 36. týdne, protože díky obsaženým tříslovinám připravuje a změkčuje porodní cesty a přispívá tak k ulehčení porodu.

Tagy: maliníkový čaj před porodem, maliník v těhotenství, kdy začít pít maliník, maliníkový čaj v těhotenství, použití maliníku, léčivé účinky maliníku, rubus idaeus