Podbělový sirup

Z listů i květů podbělu si můžeme doma připravit sirup, který je dobrý při chorobách horních cest dýchacích.
Čerstvé listy podbělu omyjeme a připravíme si čistou sklenici. Do ní skladáme postupně vrstvu listů a vrstvu přírodního cukru, až sklenici zaplníme. Necháme usadit a postupně ještě doplňujeme, až je sklenice plná. Potom uzavřeme a na zahradě postavíme do jámy v zemi, zatížíme deskou a celé zasypeme zeminou. Rovnoměrná teplota vyvolá kvašení. Pokud máme chladný sklep, kde je stálá teplota nepřesahující 8 stupňů, můžeme sklenici uložit i tam.
Po osmi týdnech sklenici vykopeme nebo přineseme ze sklepa, sirup ještě jednou až dvakrát převaříme a naplníme do sklenic.
Sirup z podbělu je dobrá prevence v zimě v době chřipek. Užíváme ho po lžičkách.
I z květů podbělu můžeme připravit dobrý a léčivý podbělový sirup.
Potřebujeme: 100 květů , 1/2 l vody, 1/2 kg cukru a 1 citrón.
Květy dobře očistíme, zbavíme všech zelených částí, propláchneme, přelijeme vroucí vodou, zakryjeme a necháme 24 hodin na temném a chladném místě. Po této době přecedíme přes plátýnko, vymačkáme, přidáme šťávu z citrónu, cukr a vaříme na hustotu sirupu. Ještě horké naplníme do skleniček a uzavřeme.

Tagy: tussilago rarfara, sirup z listů podbělu, sirup z květů podbělu, sirup z podbělu, bylinkový sirup, sirup na průdušky, léčivé účinky podbělu