Pěstování topolovky růžové

Topolovka růžová se pěstuje jako dvouletá až krátce vytrvalá rostlina. Prvním rokem vyroste jen přízemní listová růžice a až další roky se tvoří květonosné lodyhy, vysoké až tři metry. Na trhu je mnoho barevných odrůd i tvarů květů (plné, poloplné, jednoduché).
Vyžaduje dobře propustnou, hlubokou půdu bohatou na humus. Má ráda nižší, slunečnou polohu a bohatou zálivku. Je to rostlina vysoká až tři metry, takže dobře vynikne u zdi nebo plotu.
Pěstuje se ze semen nebo odnožemi rozřezané lodyhy. Semena se sejí v v červnu až červenci do zkypřené půdy asi jeden centimetr hluboko. Na podzim nebo na jaře příštího roku se může přesadit na jiné stanoviště, kde chceme, aby kvetla. Z dvouletých rostlin si můžeme semena posbírat a provést nový výsev.
Květy pro užití v lidovém lékařství se sklízejí v červenci a srpnu, postupně, jak se rozvíjejí, za suchého počasí. Odřezávají se se stopkou dlouhou asi 1 centimetr. Sušit můžeme celé a nebo jen otrhané korunní plátky přirozeným teplem nebo v teplé místnosti.

Tagy: althea rosea, sběr proskurníku růžového, sběr topolovky růžové, pěstování proskurníku růžového