Pěstování rozmarýnu v květináči

Protože rozmarýn je domovem kolem Středozemního moře, v našich končinách přes zimu vymrzá. Může se vyjímečně stát, že venku přezimuje, ale v květináči doma máme šanci, že budeme mít přísun čerstvého, aromatického koření i přes zimu. Má také navíc dobré účinky na naše zdraví. Zlepšuje činnost trávícího systému, činnost jater a posiluje paměť. Proto je lepší pěstovat rozmarýn i v létě v květináči nebo nádobě, kterou můžeme snadno přemístit v zimě na vhodné místo.
Rozmarýn má rád propustný hlinitopísčitý substrát. Na dno květináče je dobré dát drenážní vrstvu, například z kamínků nebo hliněných střepů, aby se odváděla přebytečná vlhkost a rostlinky neuhnívaly. Pokud pěstujeme rozmarýn ze semínek, dáváme semena asi 1 cm hluboko. Nejjednoduší je pěstovat rozmarýn ze sazeniček. Koupené sazenice opatrně přesázíme do květináče nebo truhlíku, tak abychom neporušily kořínky.
V létě je ideální závětrné, slunné stanoviště venku. V zimě se mu daří nejlépe při teplotách 5 – 15 stupňů, ale přezimuje i při pokojové teplotě. V tomto období rozmarýn vyžaduje světlé místo a přiměřenou zálivku. Nesmí se přelít, ale ani zaschnout. Jakmile jednou rostlinu přelijeme, už jí nezachráníme. Proto je dobré rozmarýn zalévat jen do misky pod květináčem tak, aby se voda prosákla až na povrch zeminy a rosit rozprašovačem. Vadí mu také příliš suchý vzduch, takže je dobré alespoň dvakrát do měsíce rostlinu osprchovat.
Každým rokem je potřeba rozmarýn přesazovat, protože se jako každá rostlina rozrůstá. Je při tom nutno dbát, abychom neporušily kořínky.

Tagy: rosmarinus officinalis, zalévání rozmarýnu, pěstování rozmarýnu v zimě, léčivé účinky rozmarýnu, pěstování rozmarýnu v bytě, přezimování rozmarýnu, pěstování rozmarýnu doma