Meduňka pěstování

Meduňka lékařská je trvalka s charakteristickou citrónovou vůní, která je velmi oblíbenou bylinou našich zahrad. K jejímu pěstování je třeba zvolit dobrou, hlinitou, humózní půdu s dostatkem vláhy. Nejraději má slunečné místo, chráněné před větrem, ale daří se jí i v polostínu. Pokud je na slunci má intenzivnější vůni. Meduňku můžeme množit semenem, dělením starých trsů nebo odnožemi.
Výsev semen provádíme v březnu až dubnu do pařeniště asi 2 cm hluboko. S klíčením musíme mít trpělivost, klíčí přibližně až po 25 dnech. Když rostlinky vzejdou, protrháme je. Později, když zesílí a dorostou asi do výšky 10 cm, přesadíme je na záhon tak, aby byly od sebe vzdáleny alespoň 25 cm. Druhým rokem, když se keříčky začnou zelenat, opatrně je vyrýpneme, rozdělíme na 2 – 3 kusy a přesadíme na vzdálenost 40 cm od sebe. Zprvu rostliny musíme plít, později dusí plevel sami. Během růstu meduňka vyžaduje dostatečnou zálivku. V chladnějších zimách je dobré rostliny přihrnout zeminou, nebo přikrýt listím.
Meduňku můžeme pěstovat i v květináči, ale vzhledem k tomu že její kořeny jsou rozložité a dorůstají do hloubky až 30 centimetrů, je třeba zvolit květináč nebo nádobu k pěstování dosti velkou.
Listy a nať sbíráme těsně před rozkvětem v červnu až srpnu. Prvním rokem bývá úroda malá. V následujících letech můžeme sbírat až 3× ročně. Poprvé v květnu, podruhé koncem srpna a potřetí pozdě na podzim. Sbíráme za suchého a slunného počasí, protože jinak se nať zapaří a ztrácí na vůni a kvalitě.
Sušíme v tenké vrstvě a alespoň jednou denně obracíme. Při neopatrném a pomalém sušení meduňka hnědne a znehodnocuje se.

Tagy: melissa officinalis, trvalka meduňka lékařská, pěstování meduňky v květináči, sběr meduňky, výsev meduňky, množení meduňky, sušení meduňky

Sušení meduňky provádme v tenké vrstvě a nejméně 1x denně meduňku obrátíme. Při sušení meduňky nesmíme používat vlhké listy

Číst více «