Libeček pěstování

Libeček vyžaduje hlubokou, dobrou, propustnou půdu, dostatečnou vlhkost a polostinné stanoviště. Množíme ho dělením starých trsů postranními výhonky oddenku, semenem nebo z předpěstovaných sazenic.
Výsev libečku provádíme buď na podzim v září nebo na jaře v březnu do řádků vzdálených od sebe asi 50 cm, nebo po pěti až šesti semenech do hnízd na vzdálenost 50×50 cm do hloubky 1 cm. Semena klíčí velmi pomalu, vzejdou asi po šesti nedělích. Když trochu zesílí, jednotíme tak, že v řádcích necháme silné rostliny ve vzdálenosti asi 40 cm, v hnízdech necháme 3–4 nejsilnější rostliny. Po celou dobu vyžaduje libeček dobrou zálivku.
Prvním rokem rostlina vytvoří silný kořen a růžici přizemních listů. Druhým rokem vyhání lodyhy a nasazuje na květ. Během růstu musíme několikrát okopávat. Květy libečku vyštipujeme, aby rostlinu navysilovaly.
Množení kořenovými řízky provádíme na jaře nebo na podzim.
Během celého vegeačního období můžeme sklízet čerstvé listy. V září se odřežou oddenky s listy. Omyjí se, silnější oddenky se podélně rozříznou a vše se usuší.
Libeček je silně aromatická rostlina, proto se ho přidává do jídel jen v přiměřeném množství. Používá se do masových, zeleninových i jiných polévek, do nádivek, karbanátků, pomazánek, bylinkového másla, salátů, omáček, k dušeným masům a podobně.

Tagy: použití libečku, libeček sběr, libeček sušení, jak se pěstuje libeček, množení libečku, libeček výsev, levisticum officinale