Měsíček léčivé účinky

Měsíček lékařský zaujímá mezi léčivými rostlinami důležité místo. Sbírají a používají se květy, listy a stonky. Sběr se provádí za slunečného počasí, protože tehdy jsou jeho léčivé účinky větší. Obsahuje mnoho užitečných látek jako například saponiny, flavonoidy, hořčinu, látky slizovité, kyselinu salicylovou, vitamin C a polyacetylenové sloučeniny.
Měsíčku lékařského se v lidovém lékařství užívá vnitřně i zevně s velkou oblibou. Je to krev pročišťující bylina, působící i trochu antibioticky a sedativně. Má protizánětlivé účinky, podporuje krevní oběh a napomáhá hojení ran.
Vnitřně se nálev z měsíčku používá při onemocnění žaludku a střev, při zánětu tlustého střeva, žaludečních vředech, uvolňuje také křeče a povzbuzuje sekreci žluče. Je velmi dobrým pomocníkem při infekční žloutence, jaterních chorobách, hemeroidech a napomáhá lepšímu vyprazdňování. Patří mezi léčivé rostliny, které by měli dokonce omezovat růst nádorových buněk.
Používá se také jako močopudný prostředek, podporuje pocení, učinkuje proti infekčním chorobám, kašli a upravuje menstruaci.
Zevně se měsíčkové masti, tinktury, oleje, obkladů a koupelí používá k urychlení hojení ran, pooperačních jizev, k léčbě křečových žil, bércových vředů, při proleženinách, zánětech kůže, na plíseň a ztvrdlou kůži na nohách.
Výhoda měsíčku lékařského je, že nemá žádné vedlejší účinky, takže se může užívat i dlouhodobě. Pravidelné pití čaje z měsíčku lékařského pročišťuje krev.

  • Hemeroidy

Při hemeroidech se doporučuje vnitřně užívat odvaru 10 g sušeného květu v litru mléka. Pije se po šálcích během dne.

  • Bradavice, svrab, kuří oka, zrhovatělá kůže na nohách

Šťáva vytlačená z čerstvých květů a listů se v obkladu přikládá na postižená místa.

  • Rány, jizvy, křečové žíly, bércové vředy, plíseň na nohách

Při těchto problémech pomáhá měsíčková mast zhotovená ze čtyř vrchovatých hrstí květů, stonků a listů nadrobno posekaných a 1/2 kg dobrého vepřového sádla. Sádlo se rozehřeje, nasype se měsíček, nechá vzkypět, zamíchá a odstaví. Jeden den se nechá stát, druhý den ohřeje a přefiltruje přes lněné plátno.

  • Pohmožděniny, otoky, proleženiny, namožené svaly

Z plné hrsti květů měsíčku a 1 litru pálenky se může připravit měsíčková tinktura. Květy se nechají v pálence louhovat na teplém, slunečném místě asi 2 týdny. Před použitím se zředí převařenou vodou a používá na obklady.

.

Tagy: měsíčková mast recept, měsíčkový čaj účinky, měsíčková tinktura užití, měsíček čaj, domácí výroba měsíčkové masti, použití měsíčkové masti, calendula officinalis, měsíčkový výluh