Pěstování a sklizeň papriky

Paprika je teplomilná rostlina s dlouhým vegetačním obdobím (150 – 200 dní). Je také náročná na pravidelnou zálivku. Vyžaduje záhřevné písčitohlinité, humózní půdy s dostatkem živin a chráněné polohy. Nedaří se jí ve stínu.
Pokud si chceme sami předpěstovat sadbu, vyséváme v březnu doma do truhlíčků nebo misek. Vzešlé rostlinky přesazujeme potom vždy po dvou do pařeniště nebo do hrnků. Před výsadbou venku rostliny ještě otužujeme častějším větráním.
Do volné půdy můžeme papriku přesazovat ve druhé polovině května, a to po dvou rostlinách do sponu 40×50 cm. Ve volné půdě však paprika prospívá jen v teplejších oblastech, proto se doporučuje raději pěstování v pařeništi nebo ve foliových krytech s vysokou vzdušnou vlhkostí. V období nakvétání je třeba více větrat, abychom snížili vysokou teplotu a zamezili padání květů.
Pěstujeme-li papriku pro zelené plody, první sklizeň v pařeništi nebo foliovém krytu začíná již v polovině července. Plody červené nebo žluté sklízíme až koncem srpna a v září. Kořeninové papričky sklízíme na podzim, přičemž červené plody můžeme zavěsit a usušit v teplé místnosti.

Tagy: capsinum annuum, pěstování papriky ze semen, sušení papriky