Čemeřice pěstování

Čemeřice je odolná, dlouhověká, jedovatá trvalka s oblibou pěstovaná na našich zahradách. Roste poměrně pomalu, ale vydrží na záhonu velmi dlouho. Rod čemeřic je hodně rozvětvený. Květy mohou být bílé, růžové, purpurové i zelené. Rozvíjí se od prosince do dubna, kdy většinou nic jiného na zahradě nekvete. Půda pro pěstování čemeřice by měla být hluboká, kyprá s přidaným kompostem a obsahem vápna. Stanoviště by mělo být zastíněné a mírně vlhké. Trvalou vlhkost ale nemají rostliny rády. Snesou i krátkodobé sucho.
Čemeřice se rozmnožují semenem, dělením starších trsů nebo vegetativně oddenkovými řízky. Semeno se vysévá hned po dozrání, protože brzo ztrácí klíčivost. Dělení mohutnějších trsů se provádí po odkvětu rostliny. Množení oddenkovými řízky by se mělo dělat až z rostlin starých 5 – 6 let. Oddenek se pokrájí na kusy a vysazuje na podzim do záhonů nebo květináčů. Při sázení na záhon by měli být zachovány mezery alespoň 25 centimetrů.
Pokud čemeřici přesazujeme, začne prospívat a kvést až za nějaký rok jako pivoňka. Jinak je čemeřice poměrně nenáročná rostlina, z jara jen odstraníme zaschlé staré listy.
Čemeřice černá má bílý květ a začíná kvést v prosinci. Název nese podle barvy kořenu.
Čemeřice zahradní může mít květy zbarvené od bílé přes růžovou až po tmavě purpurovou.
Čemeřice nachová kvete v únoru a březnu, květy vně purpurovými, uvnitř zelenofialovými. Listy vyrůstají až po odkvětu rostliny.
Dále známe ještě čemeřici východní s různě zbarvenými květy, zelenou s převislým, květem zeleně zbarveným, čemeřici vonnou a další druhy.

Tagy: čemeřice zelená, čemeřice nachová, čemeřice zahradní, čemeřice černá pěstování