Kozlík lékařský léčivé účinky

Kozlík lékařský se používá hlavně všude tam, kde chceme působit na nervovou soustavu. Má zklidňující a uvolňující účinky. Používá se jeho oddenku, přičemž se rozlišuje jestli je z míst suchých nebo vlhkých. Kozlík rostoucí na suchých místech má více účinných látek. Hlavní jeho součástí je etherický olej, obsahující hodně kyseliny kozlíkové. Malé dávky povzbuzují aktivitu a zvyšují koncentraci, ale větší dávky mohou způsobit zvýšenou teplotu a učinkují na nervovou soustavu naopak nepříznivě.
Nejširší využití, jak už bylo výše řečeno, má kozlík lékařský při léčbě nervových poruch. Dále dobře působí při migrénách, bolestech hlavy, bolestivé menstruaci, při hysterii, na záchvaty padoucnice a při žaludečních křečích. Užívá se ho také v prvních třech měsících těhotenství, pro zmírnění těhotenských potíží. Klystýru připraveného z kozlíku se u dětí i dospělých používá proti roupům.

  • Nervové poruchy

Při nervových poruchách dobře působí tinktura z kozlíku lékařského v tomto složení: 2 g kořene kozlíku, 8 g kořene anděliky a 30 ml čistého lihu. Byliny naložené v lihu necháme stát 36 hodin, potom scedíme, a užíváme 2× denně 5 kapek. Ke stejnému účelu je oblíben čaj ze směsi 20 g kořene kozlíku, 15 g máty peprné, 10 g listů oranžovníku a 5 g vachty třílisté. Polévkévá lžíce této směsi se spaří 1/4 l vody, jednu minutu povaří, nechá se 10 minut stát a nakonec se scedí. Pije se polovina čaje ráno a druhá polovina večer.

  • Migrény, bolesti hlavy

Při migréně se použije odvar připravený z 10 g kořene kozlíku a 0,2 l vody. Vaří se 2 minuty, nechá 5 minut stát, scedí a užívá se lžíce jednou za dvě hodiny. Může se také užívat jen prášek, získaný dokonalým rozdrcením kozlíkového kořene 3× denně na špičku nože. Při bolestech hlavy dobře účinkuje odvar ze směsi 10 g kořene kozlíku, 5 g hořce žlutého, 20 g listů meduňky, 20 g listů jitrocele a 30 g lipového květu. Lžíce této směsi se vaří v 1 l vody tak dlouho, až se svaří na 3/4 l. Pije se 3× denně sklenka studeného odvaru. Zevně lze použít také obkladu, nampočeného v desetimunutovém odvaru z 10 g kozlíkového kořene v 1/8 l bílého vína.

  • Hysterie

Při hysterii se používá baldriánových kapek připravených z 15 g šťávy, vytlačené z čerstvého kořene a 15 g čistého lihu. Smíchá se a užívá 3× denně 5 – 10 kapek.

  • Padoucnice

Na záchvaty padoucnice někdy dobře působí odvar z 10 g kozlíkového kořene, 10 g kořene černobýlu a 10 g kořene pivoňky. Kávová lžička se vaří 2 minuty v 200 ml vody, nechá se 1/2 hodiny stát, slije a vypije se večer.

  • Těhotenské potíže

V těhotenství, při problémech, hlavně v prvních třech měsících mají příznivé účinky kozlíkové kapky připravené z 10 g prášku z kořene kozlíku, 5 g pomerančové šťávy, 5 g hořkomandlové vody, 25 ml čistého lihu a 2 g etheru. Suroviny se smíchají, nechá se 48 hodin stát, přecedí a užívá 3× denně 15 kapek na cukr.

  • Bolestivá menstruace

Při bolestivé menstruaci se užívá odvar ze směsi 10 g kořene kozlíku, 5 g kořene hořce, 30 g lipového květu, 20 g listů meduňky a 20 g listů jitrocele. 1 polévková lžíce se vaří v 1 l vody tak dlouho, až se svaří na 3/4 l. Pije se 3× denně šálek.

  • Žaludeční křeče

Také při žaludečních křečích můžeme použít směsi bylin s kozlíkem. Jedna lžíci směsi z 10 g kořene kozlíku, 15 g listů pomerančovníku, 15 g listů máty peprné a 15 g listů meduňky se vaří 3 minuty v 1/2 l vody a nechá 1/2 hodiny přikryté stát. Užívá se 3× denně 3 polévkové lžíce.

Tagy: použití kozlíku lékařského, kozlík lékařský čaj, kozlík lékařský v těhotenství, baldriánové kapky, kozlíkové kapky, kozlík lékařský kapky, kozlík lékařský tinktura, kozlík lékařský na bolesti hlavy, valeriana officinalis, kozlík lékařský na nervové poruchy