Rakytník léčivé účinky

Rakytník je pro své široké spektrum blahodárných účinků na náš organismus již od pradávna využíván v domácím lékařství. Jeho sytě oranžové plody dozrávající na podzim jsou především přírodním koncentrátem vitamínu A, řady vitamínu B, vitamínu C, E, K a F (nenasycené mastné kyseliny). Dále obsahují řadu minerálních látek, organických kyselin, sacharidů, flavonoidů a velmi účinný olej. Pro porovnání: obsah vitamínu C je několikanásobně vyšší nežli v pomerančích a množství obsaženého karotenu se vyrovná mrkvi. Obsah vitamínu E je vůbec nejvyšší ze všech plodů.
Plody rakytníku se sklízí v srpnu až říjnu, kdy mají nejvíce účinných látek. Konzumují se za čerstva, nebo ve formě šťávy, zavařenin, sirupu, džemu nebo rakytníkového oleje. Jejich konzumace slouží k celkovému zlepšení zdravotního stavu, zvýšení výkonnosti a aktivity.
Rakytník je především výborným prostředkem pro posílení našeho imunitního systému, zvyšuje odolnost proti infekcím, stresu, má biostimulační účinky a je velmi vhodný při rekonvalescenci.
V domácím lékařství se rakytník používá vnitřně i zevně, nejčastěji ve formě rakytníkového oleje nebo rakytníkového čaje.
Vnitřně je užíván zejména při léčbě žaludeční sliznice, žaludečních a dvanácterníkových vředů, podporuje tvorbu žluči a zlepšuje trávení. Příznivě působí na kardiovaskulární systém a celkově na krevní oběh, brání městnání krve a zvyšuje elasticitu cév. Upravuje také hladinu cholesterolu v krvi. Stimuluje činnost jater a snižuje jejich poškození při infekční žloutence. Napomáhá při onemocnění plic a průdušek.
Plody rakytníku vykazují i protinádorové účinky, proto jsou užívány jako prevence proti vzniku rakoviny.
Tlumí zánětlivé bolesti kloubů a urychluje jejich hojení, napomáhá při léčení revma a dny.
Pro své regenerační účinky je rakytník zevně užíván na drobná poranění, popáleniny, omrzliny, ekzémy a různá kožní onemocnění. Zlepšuje celkový stav pokožky, zvyšuje její pružnost a omezuje tvorbu vrásek. Regeneruje také pokožku hlavy, zabraňuje vypadávání vlasů a podporuje jejich růst.

  • Rakytníkový olej

Domácí olej z rakytníku si můžeme vyrobit sami. Sušené rozdrcené plody rakytníku přelijeme stejným objemem slunečnicového nebo olivového oleje a dáme na tmavé místo s pokojovou teplotou. Každý den důkladně protřepeme. Po 3 týdnech přecedíme a přelijeme do tmavé láhve. Olej z rakytníku užíváme 3× denně jednu lžičku.

  • Účinky některých vitamínů a látek obsažených v rakytníku

beta karoten – v organismu se mění na vitamín A – má antioxidační účinky, snižuje cholesterol, zlepšuje zrak, funkci tlustého střeva, plic a mozku, je důležitý pro správný růst buněk
D – je důležitý pro stavbu kostí
C a P – vitamín P posiluje kapiláry cév a zvyšuje působnost vitamínu C
E – neutralizuje volné radikály, příznivě ovlivňuje růst tkání, regeneruje pokožku, má vliv na plodnost a srdeční problémy
K – zvyšuje srážlivost krve, působí dobře při poruchách srážlivosti
Třísloviny – vnitřně příznivě působí na trávící ústrojí, zevně mají stahující, protizánětlivé a antibakteriál­ní účinky

Tagy: hippophae rhamnoides, rakytník na rány, co léčí rakytník, co obsahují plody rakytníku, rakytníkový čaj, olej z rakytníku, rakytníkový olej a jeho použití, léčivé účinky rakytníku, rakytník vitamíny, rakytník použití