Řebříček obecný léčivé účinky

Řebříček obecný je již od pradávna oblíbenou bylinou, hojně využívanou v lidovém léčitelství. Používaná část rostliny jsou jednak květní úbory, ale i celá nať. Obsahuje etherický olej cineol, hořčinu achillein a další méně významné látky. Voní slabě kořenitě, chuť má hořkoslanou. Jeho působení na lidský organismus je mnohostranné. I přes jeho léčivé účinky, ale není vhodný k dlouhodobému a intenzivnímu užívání, těhotné a kojící ženy by se užívání řebříčku vnitřně měly radši vyhnout.
Řebříček, respektive řebříčkový čaj, je doporučován ženám například při problémech s menstruací a potížích v klimaktériu. Pomáhá zmenšit bolest při menstruaci a zároveň zmírnit krvácení. Používá se také na úpravu menstruačního cyklu v případě jeho nepravidelnosti. Sedavé koupele slouží jako podpůrný prostředek při zánětu vaječníků a léčbě myomů. Je také součástí čajových směsí doporučovaných při léčbě zánětu močových cest.
Čaj z řebříčku obecného pomáhá při problémech s trávením, odstraňuje nechutenství, nadýmání, žaludeční křeče, povzbuzuje produkci žaludečních šťáv a tím udržuje pravidelnou stolici. Normalizuje také funkci ledvin, pomáhá při jaterních chorobách, krvácejících hemeroidech a spolehlivě působí při tlaku v žaludku a silném pálení žáhy.
Čaj z řebříčku se doporučuje také při závrati, nevolnosti, chorobách spojených se slzením, při pichlavých bolestech očí a při krvácení z nosu. Při nachlazení, bolestech v zádech a revmatických bolestech by se měl tento čaj pít co nejteplejší.
Účinné látky v řebříčku napomáhají léčbě při poruchách krevního oběhu, rozšiřují cévy a pomáhají zpevňovat žilní stěny.
Zevně má ještě příznivý vliv na léčbu různých vyrážek, ekzémů, nežitů, křečových žil a otoků.
Masáže řebříčkovou tinkturou podněcují krvetvorbu a dobře učinkují při chorobách kostní dřeně.

  • Zažívací potíže

Při zažívacích poruchách se také doporučuje odvar připravený z 10 g sušené nati, která se spaří 1/4 l vody, povaří 5 minut, nechá se 10 minut louhovat a slije. Užívá se ráno a večer.

  • Zánět vaječníků, myomy

Při těchto problémech může pomoci sedavá koupel připravená ze 100 g natě řebříčku. Ta se dá na noc do studené vody, druhý den se zahřeje k varu a přilije do koupele.

  • Hemeroidy, kožní problémy, křečové žíly

Řebříčková mast se vyrobí z 90 g dobrého vepřového sádla, 15 g čerstvých pokrájených květů řebříčku a 15 g pokrájených lístků maliníku. Vše se nechá na plotně vzkypět, promíchá a odstaví. Druhý den se ohřeje, prolisuje přes plátýnko do sklenice, uzavře a skladuje v lednici.

Tagy: achillea millefolium, řebříček na úpravu cyklu, jak pít čaj z řebříčku, tinktura z řebříčku, mast z řebříčku, bylina řebříček, použití řebříčku, řebříček v těhotenství, léčivé účinky řebříčku, řebříček květ