Řepík lékařský léčivé účinky

Řepík patří mezi naše nejlepší léčivé byliny, pro svoje svíravé, protizánětlivé a dezinfekční účinky a velký obsah léčivých látek. Obsahuje především látky tříslovinné, hořčinu a něco málo etherického oleje. Má slabě aromatickou vůni, chutná nahořkle a součastně v ústech stahuje.
Řepík lékařský má velmi dobré účinky při všech zánětech v krku, ústech a hrtanu. Takže by se na něj nemělo zapomínat při angíně a zánětu mandlí. Zevně je ještě používán při hemeroidech, bércových vředech, nehojících se ranách a kožních vyrážkách. Při revmatismu a artróze se dříve užívala bylinná koupel z řepíku.
Jeho listy dobře působí při chudokrevnosti, revmatismu a bolestech v kříži. Při těchto onemocněních by se měl pít řepíkový čaj, a to až dva šálky denně.
Dále je používán při poruchách trávení, katarech žaludku, ke zvýšení vylučování žluči, při žlučníkových a ledvinových kamenech, onemocněních jater a při žloutence. Oblíbené jsou různé čajové směsi s řepíkem.
Jako podpůrný prostředek se dá řepíkový čaj pít také při onemocnění ledvin a močového měchýře.

  • Zánět mandlí, zánět v ústní dutině, zánět horních cest dýchacích

Při těchto onemocněních se používá řepíkový odvar jako kloktadlo. 15 g sušeného listí řepíku se přelije 1/4 l vařící vody, krátce povaří, nechá se louhovat asi 15 minut a scedí. Kloktá se vychlazený. Na kloktadlo je možné si také připravit řepíkovou tinkturu. Čtyři lžíce natě řepíku se zalijí 100 ml čistého lihu, nechá se louhovat asi 2 týdny na teplém a tmavém místě, potom se scedí a naplní do lahvičky z tmavého skla. Ke kloktání se používá 1 lžíce řepíkové tinktury do půlky sklenice s vodou. Při plicních chorobách se doporučuje výše uvedený řepíkový odvar pít dva až tři šálky denně.

  • Křečové žíly, nehojící se rány, kožní vyrážky, hemeroidy

Několikrát denně se přikládají obklady namočené v odvaru z řepíku, který se připraví stejně jako kloktadlo. K léčbě hemeroidů jsou vhodné koupele. Na křečové žíly a bércové vředy se dá vyrobit domácí řepíková mast. 1/4 kg kvalitního vepřového sádla se rozpustí, přidají se dvě vrchovaté hrsti nadrobno posekaných stonků, listů a květů řepíku, nechá se vzkypět, zamíchá a odstaví. Nechá se zakryté stát přes noc. Druhý den se mast z řepíku ohřeje, přefiltruje přes lněné plátno do sklenice, uzavře a skladuje se v lednici.

  • Onemocnění jater

Při onemocnění jater se používá čajová směs ze 25 g řepíku, 25 g svízele, 25 g mařinky vonné. Jedna vrchovatá lžička této směsi se spaří 1/4 l vroucí vody, nechá se krátce vylouhovat a slije. Denně se pije jeden šálek na lačno a přes den dva šálky po doušcích.

  • Žloutenka

Řepík lékařský je součástí oblíbeného žlučopudného koření v tomto složení: 25 g natě řepíku, 25 g natě jablečníku, 15 g kořene reveňe (rebarbory), 35 g listů máty peprné. Lžíce této směsi se vaří 1 minutu v 1/2 l vody, nechá ustát a přecedí. Pije se po částech během celého dne.

Tagy: agrimonia eupatoria, řepíková tinktura, řepíkové odvary, řepíková koupel, řepíkový čaj, mast z řepíku lékařského, léčivé účinky řepíku lékařského, řepíková nať