Řeřicha zahradní léčivé účinky

Léčivé účinky řeřichy zahradní jsou známy již od pradávna. Je bohatým zdrojem vitamínu C, B1, E a beta karotenu. Dále obsahuje mnoho zdraví prospěšných minerálů například železo, vápník, draslík, hořčík, síru, hořčičný glykosid a další. Má ostrou chuť podobnou ředkvičce. Konzumace řeřichy je vhodná zvláště v zimním období, kdy si můžeme jednoduše doma vypěstovat rostlinky řeřichy a dodat tělu mnoho potřebných vitamínů (hlavně vitamín C) a minerálů. Řeřichu není vhodné tepelně upravovat, protože tím ztrácí obsah cenných látek.
Řeřicha má pozitivní účinky na krvetvorbu, zbavuje tělo škodlivých látek a ničí škodlivé mikroorganismy. Je močopudná, proto pomáhá při léčbě zánětů močového měchýře, ale může se užívat i jako prevence při častějších potížích s močovými cestami a s ledvinami.
Má pozitivní vliv na naše trávení, podporuje vylučování žaludečních šťáv, příznivě působí na činnost jater a aktivuje žlučník. Usnadňuje trávení těžkých jídel a zbavuje pocitu plného žaludku.
Také pomáhá při onemocnění dýchacích cest, při nachlazení a kašli. Při bolestech zubů se používá odvaru z řeřichy ke kloktání.
Výhonky a klíčky řeřichy zahradní pomáhají snižovat vysoký krevní tlak, posilují imunitu a působí jako prevence před rakovinou.
Vitamín E, který řeřicha obsahuje ve větším množství, zvyšuje plodnost, sexuální energii a podporuje laktaci.
V kuchyni se řeřicha používá do omáček, pomazánek, polévek, salátů, na chleba s máslem a podobně.

Tagy: léčivé účinky řeřichy, řeřicha vlastnosti, vitamíny v zimě, řeřicha bylinka, řeřicha a zdraví, leppidum sativum, použití řeřichy, řeřicha vitamíny