Pěstování ostrožky - stračky

Ostrožka stračka je nenáročná trvalka. Je oblíbenou ozdobou našich zahrádek. Na trhu je mnoho odrůd této rostliny. Můžeme si vybrat z mnoha barev a jejich kombinací např. bílá, růžová, modrá nebo žlutá. Její květy mohou být plné nebo jednoduché.
Má ráda slunečné stanoviště chráněné před větrem a dostatek vláhy. Půda pro pěstování ostrožky by měla být humózní, hluboká a kyprá. Před její výsadbou stačí půdu přihnojit kompostem. Rostlina vydrží na jednom stanovišti spoustu let, takže musíme počítat, že se rozroste a nechat jí dostatek místa (asi 80 cm mezi sazenicemi). Ostrožka dorůstá do výšky 80 – 150 cm. Sázíme jí jako solitéru nebo mezi nižší trvalky. Pokud zasadíme ostrožku zjara, ještě týž rok nám pokvete. Příštím rokem, když včas odřízneme první odkvetlé květenství, obyčejně vykvete znova na podzim. Při suchém počasí je třeba rostlinu dostatečně zalévat, nebo je dobré jí obsypat mulčem, který drží vláhu a zabraňuje šíření plevelu. Ostrožku můžeme také občas pohnojit tekutým hnojivem.
Na podzim po prvních mrazících jí seřízneme asi 4 centimetry nad zemí. Další rok na jaře stačí přidat k rostlině trochu kompostu.
Trsy můžeme rozdělovat asi jednou za tři až čtyři roky.

Tagy: delphinium, jak pěstovat ostrožku - stračku