Třezalka léčivé účinky

Třezalka tečkovaná roste na mezích, na okrajích cest a lesů na loukách i v houštinách. Pěstuje se s oblibou i na našich zahradách. To že jde skutečně o třezalku poznáme tak, když rozmačkáme jeden její jasně žlutý otevřený květ, vyteče z něho červená šťáva. Svou vůní připomíná třezalka smrkovou pryskyřici. Má hořkou chuť a stahuje. Od pradávna je její kvetoucí nať používaná k léčení nervových potíží všeho druhu, při léčbě ran, popálenin a pohmožděnin. Má protizánětlivé účinky, pomáhá při zažívacích potížích a nechutenství, působí antibioticky například proti původcům chřipky.
Třezalkový čaj, čajové směsi s třezalkou, popřípadě tinktura z třezalky jsou doporučovány při nespavosti, nepokojném spánku, stresu, depresích, úzkosti i při žaludečních neurózách. V období přechodu u žen (klimakteria) je doporučována jako podpůrný prostředek pro odstranění hormonálních výkyvů.
Při zažívacích potížích je třezalka vhodným doplňkem léčby například žaludečních vředů, zánětlivých onemocnění střev, podporuje také činnost žaludku, žlučníku a jater. Třezalkový čaj se připravuje ze dvou lžiček sušené třezalky, která se zalije šálkem vroucí vody, nechá 15 minut stát, scedí a pije jeden šálek 1 – 3× denně.
Zevně se třezalka používá nejčastěji ve formě třezalkového oleje, nazývaného také „Janův olej“, který podporuje hojení a tlumí bolesti. Dobře působí při bolestech zad, ischiasu, revmatických bolestech, můžeme jím mazat pohmožděniny, výrony, poranění kůže jako jsou například popáleniny, různé ekzémy, štípance od hmyzu a podobně.
Třezalkový olej si můžeme lehce připrvit sami doma. Květy, které by měly být natrhané za slunečného dne se naplní až po hrdlo do láhve, zalejí jemným olivovým olejem, láhev se uzavře a dá asi na 6 týdnů na slunečné a teplé místo. Po čase se olej zbarví do červena, pak se přefiltruje, naplní do tmavých lahviček a uzavře. Pokud třezalkový olej používáme na popáleniny můžeme olivový olej nahradit lněným.
Třezalka má široké využití v domácím lékařství, ale při jejím používání by si člověk měl dát pozor na její nežádoucí účinky. Při užívání antikoncepce může snížit její účinnost. Lidé, kteří jsou citliví na sluneční záření, by v období kdy užívají třezalku, neměli pobývat delší dobu na slunci.

Tagy: hypericum perforatum, třezalka a antikoncepce, použití třezalkového oleje, třezalkový čaj, třezalka nežádoucí účinky, třezalková tinktura, výroba třezalkového oleje, třezalkový olej jak vyrobit doma, léčivé účinky třezalky, třezalka a její účinky