Lněné semínko léčebné účinky

Semínka, ať už jsou lněná, sezamová, slunečnicová, dýňová a další obsahují olej, který je zdrojem nenasycených mastných kyselin a dalších užitečných látek, které náš organismus regenerují, působí jako antioxidanty a jsou dobrým pomocníkem v boji proti civilizačním nemocem.
Lněné semínko má vysoký obsah oleje, je cenným zdrojem vlákniny, slizu a kyseliny linolenové a linolové, které patří mezi esenciální mastné kyseliny.
Lněného semínka se užívá vnitřně i zevně. Vnitřně je osvědčeným lékem na střevní potíže tím, že chrání žaludeční a střevní sliznice. Usnadňuje vyprazdňování, normalizuje činnost střevní mikroflóry, zmírňuje bolesti, křeče a má protizánětlivé účinky. Při těchto problémech se vyrábí odvar nebo macerát z lněného semínka. Připraví se z 1 lžíce lněných semínek, které se zalijí 1/2 l vroucí vody a vaří 5 minut. Nescedí se, s odvarem se pijí i semínka. Na zácpu si můžeme připravit nápoj z lněného semínka za studena. Jedna polévková lžíce se přelije 1/2 l studené vody, nechá se přes den stát a večer se kolem šesté hodiny vypije. Ráno by mělo být po problémech.
Medem oslazený odvar je osvědčeným prostředkem při zánětech horních cest dýchacích. Užívá se každé dvě hodiny lžíce.
Při zánětech v ústech a hrdle se osvědčilo kloktadlo, které se připraví z jedné lžíce lněného semínka, zalije 300 ml studené vody, nechá 1/2 hodiny louhovat, potom se přecedí a několikrát denně kloktá.
Lněné semínko se může používat po celou dobu těhotenství, protože působí jako prevence proti zácpě a hemeroidům. Vysoký obsah slizových látek by měl přispět také k usnadnění porodu, proto se doporučuje 3 týdny před porodem pít lněný odvar.
Zevně se lněného semínka užívá k obkladům na vředy, nežity, různé kožní vyrážky, kde chceme urychlit hnisání a k zábalům, kde je třeba místní prohřátí bolavého místa. Na kašovité obklady se lněné semínko rozdrtí, zalije horkou vodou, smíchá se na těsto, dá do plátna a přiloží na bolavé místo.

Tagy: lněné semínko v těhotenství, použití lněného semínka, léčivé účinky lněného semínka, lněné semínko obklady, jak konzumovat lněné semínko, lněný odvar, linum usitatissimum