Pažitka pěstování

Pažitka je nenáročná, mrazuvzdorná rostlina. Má ráda těžší hlinitou a humózní půdu dobře zásobenou živinami a přímé světlo. Příliš se jí nedaří v lehkých suchých půdách. Pažitku množíme dělením trsů nebo semenem.
Vysev provádíme zpravidla v březnu do pařeniště. Asi 10 cm od sebe uděláme do zkypřené půdy mělké kulaté jamky. Do každé jamky dáme pár semínek a zahrneme zeminou. Z pařeniště přesazujeme trsy v květnu do volné půdy. Během vegetace rostliny zaléváme, okopáváme a přihnojujeme.
Pažitkovou nať můžeme také použít k zimnímu rychlení. Tyto rostliny během léta neseřezáváme, aby se nevysilovaly tvorbou nových listů. V září vyjmeme trsy ze záhonu a volně je uložíme do prázdného pařeniště nebo do sklepa, kde pozvolna ukončí růst. Rostlina potřebuje určitou dobu vegetačního klidu. Trsy pažitky potom přesadíme do hrnků, které můžeme postupně již od počátku zimy do jara přenášet do obytné místnosti k oknu. Vyrychlené trsy pažitky vysázíme na jaře opět do volné půdy.
Stejně se pěstuje i pažitka česneková, nazývaná též čínská. Má ploché listy a vyznačuje se výrazným česnekovým aroma.
Pažitkové listy se nesuší, používají se vždy čestvé, protože sušením ztrácí aroma a biologickou hodnotu. Pažitka se používá do polévek, omáček, pomazánek, bylinkového másla, zeleninových salátů, na přílohy, na chlebíčky, chléb s máslem a podobně. Pažitka česneková se hodí všude tam, kde potřebujeme zvýraznit česnekové aroma.

Tagy: allium schoenoprasum, výsev pažitky, jak se pěstuje pažitka, pažitka rychlení, množení pažitky, pažitka česneková, sběr pažitky, sázení pažitky, použití pažitky, setí pažitky