Pěstování pažitky v květináči

Pažitka je poměrně nenáročná rostlina, která je vhodná pro pěstování na zahradě, v truhlíku na parapetu nebo na balkóně, ale i doma v květináči.
Semena vyséváme nejčastěji v březnu a v dubnu do květináče s propustným hlinitopísčitým substrátem. Můžeme přidat i trochu perlitu pro provzdušnění půdy. Do mělké jamky v květináči dáme pár semínek, trochu zasypeme, zalijeme a po dobu klíčení umístíme na teplé slunné místo. Rostlinu musíme potom přemístit, protože nemá přímé slunce ráda. Nejvhodnější pro pěstování pažitky je polostín.
Největší pozor si musíme dávat na množství a četnost zálivky. Nejlépe je zalévat odstátou vodou pod květináč do misky. Při dostatečném množství, tak voda prosákne až na povrch zeminy. Nadbytečná zálivka však rostlině škodí. V létě můžeme hnojit, nejlépe speciálním organickým hnojivem rozpuštěným ve vodě, asi jednou za čtrnáct dní.
Pažitka roste poměrně rychle, takže jí můžeme seřezávat celý rok. Druhým rokem se objevují fialové květy, které se uštipují, aby rostlinu nevysilovaly.

Tagy: pěstování pažitky doma, allium schoenoprasum, pěstování pažitky v bytě