Pěstování rukoly

Rukola není příliš náročná rostlina. Můžeme jí pěstovat na zahradě, v květináči, v truhlíku nebo v zimě i doma na parapetu ve vatě nebo buničině.
Ven na záhon, na slunné místo sejeme rukolu z jara, když už nehrozí přízemní mrazíky do řádků vzdálených asi 20 centimetrů. Po vzejítí rostlinky vyjednotíme. Rukola je nenáročná, během růstu potřebuje klasickou péči, takže ji okopáváme, plejeme a zaléváme.
V truhlíku rukolu pěstujeme v zahradním substrátu. Semena sejeme do jednoho řádku nebo je rovnoměrně rozptýlíme. Musíme počítat s tím, že rostliny budou potřebovat dostatek místa, protože dorostou do výšky asi 20 centimetrů a pokud pokvetou budou ještě o něco vyšší. První lístky rukoly můžeme sklízet již za 3 – 4 týdny.
Rukolu sklízíme odštipováním lístků, což podporuje její bujnější obrůstání. Na záhoně nám můžou rostliny i přezimovat a na jaře jejich kořeny obrostou. Když nám rukola vykvete, sama se vysemení.
Pěstování rukoly doma za oknem oceníme hlavně v předjaří, kdy je náš organismus vyčerpaný po zimních měsících. Na mělkou podložku, například tác, talíř nebo misku pod květináč, dáme vatu nebo buničinu a nelhčíme ji. Na připravený podklad rozprostřeme rovnoměrně semínka, lehce přitlačíme a zalijeme tak, aby neplavala. Semínka rukoly nám vzejdou asi za týden. Po dalším týdnu již můžeme odštipovat první lístky. Při dobré péči nám takto rukola vydrží asi 6 týdnů.

Tagy: rucola selvatica, sklizeň rukoly, pěstování rukoly na vatě, pěstování rukoly v květináči, pěstování rukoly v truhlíku