Máta pěstování

Máta peprná je vytrvalá bylina charakteristická silně aromatickou vůní po mentolu. Na pěstování není příliš náročná, naopak v dobrých podmínkách se bujně rozrůstá a je třeba její růst radikálně omezovat. Pro pěstování máty je nejlepší lehká, vlhká a dobře propustná půda bohatá na živiny. Rostlina nemá ráda sucho a chlad. Stanoviště by mělo být chráněno před ostrým sluncem a větrem. Na jednom místě nemá být rostlina déle než tři roky, protože kořeny vyčerpávají půdu a celá kultura rychle zdegeneruje.


Výsev máty provádíme v dubnu do pařeniště. Rostlinky vzejdou asi za 5 týdnů. Když trochu povyrostou, přesazujeme je na záhon do řádků 20 cm vzdálených 10 cm od sebe. Ze semene se máta pěstuje zřídka, rychlejší a jednodušší je koupit na jaře sazeničky a vysadit rovnou na stanoviště. Později se máta množí dělením starších rostlin nebo odnožemi. Nad zemí vyrůstají mladé výhonky s pupeny, které snadno zakoření. Máta je půdokryvná rostlina, rychle a snadno se rozrůstá. Záhon je třeba dobře plít a chránit před rzí mátovou. Jakmile se na listech rez objeví, radikálně celou rostlinu seřízneme a ona rychle obrazí.
Poprvé sklízíme počátkem července, těsně před tím, než začne kvést. Celou rostlinu seřízneme asi 5 cm nad zemí. Odstraníme hnědé listy a zelené listy strhneme a usušíme. Podruhé sklízíme v září a při příznivém počasí můžeme sklízet ještě jednou.
Máta peprná je vhodná i pro pěstování doma v květináči, kde jí nejlépe svědčí polostinné místo.

Tagy: mentha piperita, sušení máty, máta peprná pěstování v květináči, máta výsev a pěstování, máta množení, máta peprná pěstování, sběr máty