Mateřídouška léčivé účinky

Mateřídouška je drobná, silně aromatická bylinka, u nás všeobecně rozšířená. Čerstvá rostlina obsahuje látky tříslovinné, hořčinu, flavonoidy, minerální látky a hlavně etherický olej, jehož nejdůležitější součástí jsou silice thymol a cymol. Mateřídouška je příbuzná tymiánu, takže i její léčivé účinky jsou podobné. V léčitelství se používá nejvíce kvetoucí nať, sbíraná za slunečného počasí, nejlépe po poledni. Suší se ve stínu ve slabých vrstvách.
Mateřídouška ma dezinfekční učinky, proto se čaje z mateřídoušky používá při poruchách trávení, průjmech, nadýmání, kolikách a na podporu vylučování žaludečních šťáv.
Má také blahodárné účinky na naší nervovou soustavu. Zklidňuje a zlepšuje psychickou vyrovnanost. Šálek mateřídouškového čaje ráno, místo kávy působí velmi dobře na naší duševní svěžest a nastává příjemný pocit v žaludku.
Mateřídouška je prospěšná při onemocnění horních dýchacích cest. Čaj z mateřídoušky a jitrocele s citrónem pomáhá při zánětu průdušek, nachlazení, astmatu i při černém kašli. Při nachlazení je také vhodná k užívání ve formě sirupu.
Při menstruačních bolestech pomáhá mateřídouška vnitřně i zevně. Denně je dobré vypít dva šálky čaje a zevně při křečích přikládat polštářek naplněný usušenou bylinkou(květy i stonky). Polštářek se spaří a přiloží na břicho. Polštářek naplněný mateřídouškou lze použít i k obkladům na opuchliny a pohmožděniny.
Při bolestech svalů, kloubů a při revmatismu se používají obklady namočené v mateřídouškovém odvaru, který se připraví z 30 g listů a 0,5 l vody. Vaří se 5 minut. Na revmatické bolesti je také dobrý mateřídouškový olej.
Pro uklidnění při nervovém podráždění se dělají celkové koupele s mateřídouškou. Na bylinnou koupel se používá 200 g sušené byliny vylouhované přes noc za studena. Následující den se obsah zahřeje a výtažek vylije do koupele. Při bylinných koupelích by mělo být srdce nad vodou.
Používání mateřídoušky v těhotenství se nedoporučuje, údajně negativně ovlivňuje činnost štítné žlázy. Na druhou stranu někde je mateřídouška a směsi bylin s ní doporučovány těsně před porodem, jelikož podporují kontrakce a tvorbu mateřského mléka. O používání bylin v těhotenství je lépe se poradit s lékařem.

  • Mateřídouškový čaj

Jedna vrchovatá lžička se spaří šálkem vody, krátce se vylouhuje a scedí.

  • Mateřídouškový olej

Nasbírané bylinky se naplní volně do láhve a zalijí olivovým olejem. Olej by měl být asi 2 centimetry nad bylinkami. Nechá se stát 2 týdny na slunci nebo na teplém místě.

  • Mateřídouškový sirup

Nať a květy se mírně navlhčí rukou, poskládají do sklenice, po vrstvách zasypou přírodním cukrem a mírně stlačí. Nechá se stát asi 3 týdny na slunečném místě a po té scedí. Stonky a květy se propláchnou ještě trochou vody a ta se přilije do sirupu. Potom se tekutina na mírném ohni odpařuje, až na hustotu sirupu. Nesmí se při tom vařit.

Tagy: léčivé účinky mateřídoušky, mateřídouška a její účinky, mateřídouška v těhotenství, mateřídouškový čaj, olej z mateřídoušky, mateřídouška koupele, thymus, mateřídouška nať, sirup z mateřídoušky, mateřídouška využití