Tymián léčivé účinky

Tymián je jednou z bylin, která má silné dezinfekční účinky a velmi pozitivně působí na náš organismus. Jeho nejdůležitější součástí je etherický olej, jehož hlavní složkou je thymol, guajakol, několik uhlovodanů, thymén a další látky. Rostlina má příjemně silnou aromatickou vůni, připomínající kafr. Od pradávna byl tymián považován za přírodní antibiotikum. V lidovém lékařství se používá jak tymiánu samotného, tak tymiánovéhpo oleje.
Působí dezinfekčně při zažívacích potížích, proti střevním parazitům a při průjmech. Zbavuje také tělo zadržovaných tekutin, čímž působí dobře na močový měchýř a při revmatických a dnových bolestech.
Používá se ho také pro přípravu čaje a sirupu, které pomáhají při léčbě asmatu, horních cest dýchacích, bronchitidách a léčbě černého kašle. Při angíně a průduškovém astmatu se může tymián žvýkat v syrovém stavu.
Hojně se tymiánu užívá také zevně na otoky, při svalových křečích a podobně.
I přes blahodárné účinky tymiánu, se to s jeho užíváním nemá přehánět. V těhotenství a v době kojení by se mu měly ženy vyhnout.

  • Suchý kašel, astma, bronchitida, černý kašel

Na tyto problémy se používá tymiánový sirup. Svaříme 200 g cukru a 200 ml vody, přisypeme 10 g sušeného tymiánu a odstavíme. Necháme louhovat do vychladnutí a přecedíme. Uchováváme v chladu a užíváme po lžičkách několikrát denně. Při černém kašli se doporučuje čaj z 20 g tymiánu, 20 g prhy arniky, 20 g divizny a 20 g rosnatky. Půl čajové lžičky této směsi se spaří šálkem vody, nechá se 10 minut stát a potom se slije. Pije se šálek ráno a večer.

  • Zažívací potíže, nadýmání

Při zažívacích potížích se doporučuje odvar z tymiánové natě. Připraví se tak, že se spaří 10 g natě 1/4 l vody, několikrát se nechá přejít varem, 10 minut se nechá stát a scedí. Užívá se několikrát denně půl šálku. Nebo se použije tymiánový čaj. Jedna lžička sušené tymiánové natě se zalije 1/4 l vroucí vody a nechá 10 minut stát. Pije se maximálně 3× denně.

  • Při teplotách na podporu pocení

Na pocení se připravuje čaj z 10 g natě tymiánu a 10 g natě mateřídoušky. Spaří se 1/4 l vody, nechá 10 minut stát, slije a osladí se. Pije se večer na dvakrát s hodinovou přestávkou.

  • Otoky

Na zánětlivé otoky se přikládá přímo spařená nať, která urychlí průběh hojení.

  • Svalové křeče

Při svalových křečích se doporučuje mazat postižená místa přípravkem, který získáme smícháním 3 ml tymiánového oleje, 3 ml rozmarýnového oleje a 1/4 l alpy. Samotným tymiánovým olejem se mohou mazat klouby a svaly při bolestech po sportovním zatížení. Bylinné oleje si můžeme připravit sami. Čerstvá bylinná nať se vloží do malé skleničky (například od přesnídávky), zalije se olivovým olejem a nechá se uzavřená na teplém, slunečném místě 3 týdny stát. Po té se přecedí přes gázu do lahvičky z tmavého skla.

Tagy: thymus vulgaris, tymiánový sirup recept, olej z tymiánu, bylinný olej, tymiánový čaj, tymiánový olej, tymiánový sirup proti kašli, tymián v těhotenství, použití tymiánu, tymián a kojení