Pelyněk kozalec (estragon) pěstování

Estragon, botanicky nazýván pelyněk kozalec, je vytrvalá rostlina. Má rád slunnou, teplou a sušší polohu. Na půdu však není příliš náročný. Půda by měla být lehká, spíše sušší a zálivka přiměřená. Estragon nesnáší přelití. Můžeme ho pěstovat na zahradě, ale i na balkóně. Květináč nebo nádoba můsí být dostatečně veliká, aby měl estragon dosti prostoru pro svůj růst, jelikož vytváří mnoho kořenných výhonků. Kvůli jeho náchylnosti na přelití, je dobré mít na dně nádoby drenáž.
Pelyněk estragon se množí vegetativně dělením starších trsů nebo podzemními výběžky, které vysazujeme do sponu 30×50 cm. Pěstování ze semen je zdlouhavější. Výsev se provádí v dubnu do pařeniště nebo za okno do truhlíku. Sazenice vysazujeme na záhon v půlce května, na chráněné slunné a teplé místo. Při výběru místa musíme počítat i s jeho výškou, protože může být vysoký i přes 1 metr. Rostliny ponecháváme na stanovišti asi 4 roky. Jsou mrazuvzdorné do –25 stupňů.
Nať sklízíme zpravidla před květem i vícekrát do roka. Sušíme jí v polostínu.


Jako koření se používají lístky pelyňku estragonu čerstvé i sušené nejvíce ve Francouzské kuchyni. Pro své výrazné chuťové vlastnosti by si zasloužil větší pozornost i u nás.

Tagy: artemisia dracunculus, výsev pelyňku estragonu, estragon recepty, bylina estragon