Anýz léčivé účinky

Anýzu se používalo v lékařství i v lidovém léčitelství již od pradávna. Jeho působení na lidský organismus je mnohostranné.
Používaná část byliny jsou její nažky, ze kterých se získává etherický olej s mnoha léčivými účinky.
Nejčastěji se anýzu užívá při zažívacích potížích. Příznivé účinky má hlavně při nadýmání, nechuti k jídlu a kolikových bolestech, způsobených dietní chybou. Působí dobře při kataru průdušek a všude tam, kde chceme uspíšit vykašlávání hlenů. Anýz se doporučuje kojícím matkám, protože zvyšuje vyměšování mateřského mléka. Ale v těhotenství není používání anýzu vhodné. Zevně se s dobrým úspěchem používá při léčbě svrabu a proti nepříjemným cizopasníkům ve vlasech a jiných místech na těle pokrytých porostem, tedy proti vším a muňkám. Pro osvěžení dechu se mohou semena anýzu rozžvýkat přímo v ústech.

  • Nadýmání, kolika

Při těchto problémech můžeme úžívat zakoupenou anýzovou silici po pěti kapkách na kostce cukru, několikrát denně. Nebo smícháme 10 g zpráškovaných anýzových semen, 10 g zpráškovaných semen fenyklu, 10 g moučkového cukru a užíváme několikrát denně na hrot nože.

  • Nechutenství

Při nechutenství si můžeme připravit výtažek z 30 g anýzového semene, 15 g fenyklového semene, 15 g citrónové nebo pomerančové kůry, 0,3 l čistého lihu a 0,7 l vody. Vše necháme v uzavřené sklenici stát asi týden, scedíme, podle chuti osladíme a před jídlem užíváme polévkovou lžíci.

  • Odkašlávání

Při kataru průdušek a pro dobré vykašlávání hlenu užíváme odvar z 25 g anýzového semene, 20 g kořene krájeného ibišku a 0,25 l vody. Povaříme asi 10 minut, scedíme a užíváme 1 lžíci po 2 hodinách.

  • Tvorba mateřského mléka

Pro zvýšenou produkci mléka u kojících matek se povaří 20 g anýzového semene v 0,25 l mléka asi 10 minut a scedí. Matky pijí jednu polovinu tohoto množství ráno a druhou večer.

  • Svrab

Prostředek k léčbě svrabu získáme smícháním 10 ml mandlového oleje a 20 kapek anýzové silice (zakoupené v lékárně či drogerii). Potíráme v tenké vrstvě postižená místa, kde je usazena zákožka svrabová.

  • Vši

Smícháme 30 ml olivového oleje a 5 g rozdrceného anýzového semene a necháme stát v teple na slunci asi 4 týdny. Potom přecedíme přes hustý cedník a natíráme postižená místa.

Tagy: anisum, anýz na svrab, anýz na vši, anýz na tvorbu mateřského mléka, odvar z anýzu, anýz v těhotenství, anýz vonný, anýz na odkašlávání, anýz na nechutenství, použití anýzu