Šalvěj léčivé účinky

Šalvěj lékařská je oblíbená léčivá bylina, hojně využívaná vnitřně i zevně. Má stahující a dezinfekční účinky. Používaná část šalvěje jsou listy, které obsahují velmi aromatický etherický olej, látky tříslovinné a hořčinu. Látky tříslovinné ji propůjčují nahořkle kořenitou chuť. Z prospěšných látek šalvěj obsahuje například ještě vitamíny skupiny B, estrogenní hormony, salviol a thujon.
Pro její dezinfekční účinky se používá jako kloktadlo při bolesti v krku, zánětech mandlí, zánětech hrtanu, ústní dutiny, krvácení dásní a bolesti zubů. Šalvějový čaj je nejčastěji užíván při problémech s trávením, při nadýmání (zklidňuje žaludek a střeva), povzbuzuje chuť k jídlu, napomáhá při nočním pocení a působí také dobře při jaterních onemocněních.
Pro svůj obsah vitamínů skupiny B se užívá na zklidnění, při nečisté pleti a křečích v dolních končetinách.
Zevně se šalvěj ještě používá na špatně se hojící rány, plísně a mykózy. Na rány a po štípnutí hmyzem můžeme být použita čerstvá šťáva, vytlačená z šalvějových listů nebo se přiloží rozdrcený list na postižené místo.
Jelikož obsahuje estrogenní hormony, je vhodná i při gynekologických potížích.
Dlouhodobé používání šalvěje se nedoporučuje pro svůj obsah thujonu, který působí omamně a toxicky. Protože snižuje tvorbu mateřského mléka, nedoporučuje se také v těhotenství a při kojení. Naopak při potřebě zmenšit vyměšování mateřského mléka nebo ukončit kojení se může užívat prášek z dobře roztlučených listů 3× denně na špičku nože.

  • Žaludeční choroby

Při těchto problémech se pijí dva šálky denně nálevu připraveného spařením 2 lžiček listů šalvěje 1/4 litrem vody, nechá se 10 minut odstát a přecedí. Tento nálev pomáhá i při nočním pocení. Nebo se použije nálev z 1 lžičky listů šalvěje a 1 lžičky natě pelyňku připravený a užívaný stejným způsobem.

  • Bolest v krku, zánět mandlí, problémy v ústní dutině

K přípravě kloktadla se používá odvar z šalvějových listů výše popsaný. Kloktá se vždy teplý. Odvar se používá také k vymývání ran nebo obkladům.

  • Nemoci nervové soustavy, gynekologické problémy

Na tyto problémy se používá šalvějová koupel. 200 g sušené šalvěje se spaří 1 litrem vroucí vody, nechá se vylouhovat a nalije se do připravené koupele.

  • Domácí šalvějový sirup

Při nachlazení, na podporu imunitního systému, pro dobré trávení a na podporu pocení se dá udělat domácí šalvějový sirup. Dvě hrsti opraných šalvějových lístků pokrájíme. 1/2 l vody přivedeme k varu s 1/2 kg cukru, přidáme šalvěj, krátce povaříme a odstavíme. Přidáme na plátky pokrájený citrón, necháme 12 hodin stát, potom znovu krátce povaříme, přecedíme a naplníme do sklenic. Užíváme po lžičkách a do čaje.

.

Tagy: salvia officinalis, šalvěj bolest v krku, šalvěj při kojení, šalvěj v těhotenství, šalvějový čaj, babské ucho, použití šalvěje, domácí šalvějový sirup