Šalvěj pěstování

Šalvěji lékařské se nejlépe daří v hlinitopísčitých půdách na slunném a teplém místě, chráněném před větrem. Snáší však dobře i polostín. Přezimuje bez větších problémů, ale při silnějších mrazech je dobré jí chránit. Množíme jí semeny nebo lodyžními řízky, které dobře zakořeňují ve volné půdě.
Výsev šalvěje provádíme z jara v únoru a březnu do pařeniště nebo v dubnu do volné půdy a jen mírně zatlačíme. Doba klíčení je asi 2 týdny. Šalvěj můžeme zasít už i na podzim. Když rostlinky povyrostou, přesazujeme je rovnou na stanoviště asi 30 cm od sebe. Při tom trochu pokrátíme kořeny. Po přesazení mírně zaléváme, občas vyplejeme a jednou za rok okopeme. Po pěti letech je nutno kulturu obnovit.
Listy se sbírají již v prvním roce. Poprvé když rostlina začne vyhánět květní lodyhy podruhé koncem září. Další roky sklízíme třikrát i čtyřikrát. Na jaře šalvěji prospěje razantní prořezání.
Sklizeň sušíme přirozeným teplem.

Tagy: salvia officinalis, šalvěj přezimování, šalvěj výsev, sušení šalvěje, sklizeň šalvěje, šalvěj množení, sběr šalvěje, jak pěstovat šalvěj