Sedmikráska léčivé účinky

Květy sedmikrásek jsou od jara až do podzimu prostou ozdobou zelených trávníků. Pro účely domácího lékařství se suchého počasí sbírají hlavně kvítky, ale i přízemní růžice listů. Sedmikráska obsahuje třísloviny, hořčičny, saponiny (odkašlávání), sliz (hojivé účinky), minerální látky, trochu eterického oleje, organické kyseliny a vitamin C. Jarní sběr kvítků je nejúčinnější. V tomto období se doporučuje sníst 7 – 10 sedmikráskových kvítků denně.
Sedmikráska působí protizánětlivě, svíravě a hojivě, pročišťuje krev a ulehčuje vykašlávání. Používá se hlavně při zánětech horních dýchacích cest a plicních onemocněních. Odvar se připraví z jedné lžičky sušených květů, která se přelije 1/4 l vroucí vody a nechá se 10 minut vylouhovat. Pro lepší odkašlávání se pije dvakrát denně. Tento odvar se používá i jako kloktadlo při zánětu hrdla nebo dásní. Doma si můžeme vyrobit sedmikráskový med a sirup a osladit si s ním čaj. Také se přidává do různých čajových směsí například proti revmatismu a s krev pročišťujícím účinkem. Dále je součástí mnoha jarních pročišťovacích kůr.
Zevně je používaná na obklady a koupele při špatně se hojících ránách, na různé kožní vyrážky a problémy jako například lupénka, lišej a akné. Mast ze sedmikrásky a obklady lze použít také k léčbě bércových vředů.
Sedmikrásku můžeme přidat i do jarního salátu, který přijemně dochutí a ozdobí.
Návod na přípravu sedmikráskového medu a sirupu najdete na stránce Med ze sedmikrásek a Sirup ze sedmikrásky.

Tagy: bellis perennis, sedmikráskový med, sedmikráskový sirup, výroba sedmikráskového medu, jarní salát ze sedmikrásek, výroba sedmikráskového sirupu, léčivé účinky sedmikrásky