Sedmikráska pěstování

Sedmikráska chudobka je nejen léčivou bylinou, ale i oblíbenou květinou našich zahrad. Můžeme si s ní také ozdobit balkón nebo okenní parapet. Její pěstování není nikterak náročné. Existuje mnoho druhů vyšlechtěných kultivarů s různou velikostí květů v růžové, červené či bílé barvě. Sedmikráska je trvalka, ale většinou je pěstovaná jako dvouletka.

Můžeme jí pěstovat na okrajích záhonů, na trávě, v truhlíku nebo v květináči. Ideální je slunné místo (může být i mírný polostín) a půda bohatá na živiny s dostatečnou zálivkou. Nemá však ráda přemokření. Pokud máme sedmikrásku v místnosti, dáme jí spíše na chladnější místo, aby nám kvetla co nejdéle.
Sazeničky sedmikrásek si můžeme předpěstovat ze semen nebo je získáme dělením starších trsů. Nejjednodušší je koupit si na trhu za pár korun hotové sazeničky.
Semena sedmikrásky se vysévají v květnu až v červenci do pařeniště nebo přímo na záhon do řádků, které později protrháváme. Semena nasypeme do dobře zkypřené půdy do řádků a nepřihrnujeme. Po výsevu je dobré místo trochu zastínit.
V prvním roce nám vyrostou jenom lísty. Sedmikráska začne kvést až druhým rokem z jara.
Je dobré sedmikrásku pěstovat pouze jako dvouletku, protože potom zplaňuje, rozroste se tam, kde jí nechceme a její květy jsou menší.

Tagy: bellis perennis, sedmikráska červená pěstování, pěstování sedmikrásky, jak pěstovat sedmikrásky, léčivé účinky chudobky, léčivé účinky sedmikrásky