Bazalka léčivé účinky

Bazalka je hojně využívanou a velmi oblíbenou bylinou hlavně v kuchyni, pro svoje nezaměnitelné aroma. V lidovém lékařství se již nepoužívá tolik jako dříve, ačkoliv má prokazatelně dobré účinky na lidský organismus. Celá nať byliny obsahuje silně aromatický etherický olej, silice, látky tříslovinové, flavonoidy, glykosidy a další prospěšné látky pro náš organismus.
Bazalky se užívá především při problémech s trávením, při zácpě a na zklidnění. Zevně se dobře osvědčila jako hojivý prostředek při rozpraskaných rtech a při léčbě popraskaných bradavek u kojících matek. Používá se také při mírných zánětech nosohltanu, mandlí a zánětech dásní.

  • Zácpa, trávení

Mírné, ale spolehlivé projímadlo můžeme získat smícháním 1 špetky sušené bazalkové nati, 0,125 ml bílého stolního vína a 1 lžičky ricinového oleje. Vše smícháme za studena, necháme přijít do varu, ihned scedíme a teplé vypijeme.

  • Rozpraskané rty a bradavky

Rozmícháme 5 g sušené bazalkové nati s 50 g čisté vazelíny, dobře promísíme a nanášíme na bolestivá místa.

  • Zánět dásní, zánět nosohltanu a mandlí

Do 1/4 litru vody dáme 1 hrst sušené bazalkové nati, zahřejeme k varu, ihned odstavíme a scedíme. Chladným odvarem potom kloktáme nebo vyplachujeme ústa.

  • Horečka

Při horečkách můžeme použít bazalku na přípravu příjemně chladivého nápoje. Přivedeme do varu 1/2 litru vody, vsypeme nať, hned odstavíme a po zchladnutí scedíme. Do nálevu vymačkáme půlku citrónu a osladíme.

Tagy: bazalka pravá, bazalka na rozpraskané rty, bazalka na trávení, bazalka na zácpu, bazalka bylina, použití bazalky, ocimum basilicum, bazalka na zánět dásní