Bazalka pěstování

Pro pěstování bazalky je nejvhodnější kyprá, dobře prohnojená půda a slunečné a vzdušné stanoviště. Čím více slunce má tím bude aromatičtější.
Pokud chceme časnou sklizeň, můžeme bazalku zasít již v únoru do truhlíku za okno. Jinak vyséváme v dubnu až květnu do skleníku. Když mají bylinky tři až čtyři lístky, rozsazujeme do řádků asi 15 cm od sebe vzdálených.
Pár rostlinek poskytne dostatek čerstvých lístků pro běžné použití. Pokud chceme míti pěkný keřík a sklízet co nejdéle a co nejvíce čerstvých bazalkových lístků, zaštipujeme květy, aby se rostlinka rozvětvila.
Pro potřeby sušení, v červenci nebo v srpnu, ke konci odkvětu vytrháme celé byliny i s kořeny, očistíme a za mírného tepla sušíme. Po té rozdrtíme na drobné kousky a skladujeme v dobře uzavřené nádobě. Rostliny pěstované v truhlících můžeme na podzim přenést na světlou chodbu a prodloužit o pár týdnů sklizeň.
Bazalka potřebuje po celou dobu vegetace dosti vláhy, protože větší plochou listů se jí ztrácí více odpařováním. Bylina by neměla nikdy zaschnout.
Čerstvé lístky bazalky můžeme také zmrazit nebo naložit do oleje, tím nepřijde o své typické aroma, které se sušením poněkud změní.

Tagy: uchování bazalky, jak pěstovat bazalku, bazalka bylina, sběr bazalky, sklizeň bazalky, sušení bazalky, ocimum basilicum